Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie będzie dodatkowej biurokracji księgowej w POZ

Nie będzie dodatkowej biurokracji księgowej w POZ fotolia.pl

Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie będą musiały stosować standardu rachunku kosztów na potrzeby analiz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - taka zmiana znalazła się w podpisanej przez prezydenta Ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia.

Zmiana jest efektem protestu Porozumienia Zielonogórskiego przeciwko dodatkowym obciążeniom biurokratycznym. Wprowadzenie standardu rachunku kosztów w podmiotach leczniczych miało wejść w życie od przyszłego roku. Federacja Porozumienie Zielonogórskie w lipcu zaprotestowała przeciwko takiemu rozwiązaniu w małych placówkach, jakimi są zwykle poradnie POZ. 

Zdaniem Federacji nie sposób wymagać, by np. jednoosobowo udzielający świadczeń lekarz POZ przygotowywał szczegółowy rachunek kosztów według standardów, którym sprostać mogą jedynie wykwalifikowane służby księgowe dużych podmiotów leczniczych. To zbędne obciążenie biurokracją byłoby zbyt angażujące te podmioty, a ponadto podniosłoby koszty prowadzenia księgowości, która w wielu przypadkach jest prowadzona w formie uproszczonej, np. w postaci książki przychodów i rozchodów.

Według nowych przepisów dotyczących rachunku kosztów nie stosuje się wobec podmiotów udzielających świadczeń wyłącznie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej oraz tych, które nie prowadzą ksiąg rachunkowych, a także podmiotów realizujących czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Źródło: PZ

Czw., 22 Sp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek