Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe zasady wyjazdów do sanatoriów

Nowe zasady wyjazdów do sanatoriów fotolia.pl

19 lipca br. weszły w życie nowe regulacje dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. 

Najważniejsza zmiana dotyczy okresu, po którym ponownie będziemy mogli starać się o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Lekarz wystawi je najwcześniej po 12 miesiącach od zakończenia poprzedniego leczenia. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że to rozwiązanie skróci kolejki oczekujących na wyjazd do sanatorium. Co roku do NFZ wpływa średnio 400 tys. skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Zdarza się, że pacjenci zaledwie po kilku dniach od powrotu składają kolejne skierowanie.

Inną ważną zmianą jest termin, w którym musimy dostarczyć skierowanie do oddziału NFZ. Według nowych przepisów będziemy mieć na to 30 dni. Po tym czasie skierowanie straci ważność.

Droga do sanatorium rozpoczyna się u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. To on ocenia nasz stan zdrowia na podstawie wyników badań i wywiadu. Na podstawie tych danych lekarz decyduje, czy możemy udać się do sanatorium. Wypisuje skierowanie, które następnie przekazujemy do oddziału NFZ, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Możemy wysłać je również pocztą. W oddziale NFZ skierowanie jest rejestrowane. Następnie lekarz specjalista (w oddziale NFZ), na podstawie zgromadzonej przez nas dokumentacji medycznej, ocenia celowość leczenia. Jeśli uzna skierowanie za zasadne, w ciągu 30 dni od wpływu skierowania do oddziału NFZ dostaniemy pismo, z którego dowiemy się, na jakie leczenie uzdrowiskowe zostaliśmy zakwalifikowani. W przypadku negatywnej decyzji lekarza specjalisty, NFZ również powiadomi nas o tym pismem, w którym uzasadni przyczyny odmowy.

Źródło: NFZ

Wt., 20 Sp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek