Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szpital w formie spółki prawa handlowego a informacja publiczna

Szpital w formie spółki prawa handlowego a informacja publiczna fotolia.pl

Szpital działający w formie spółki prawa handlowego, udzielający świadczeń leczniczych finansowanych ze środków publicznych, w odniesieniu do tych świadczeń i ze względu na nie, należy do kategorii podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji publicznych. Wyrok NSA z 14 maja 2019 r. sygn. I OSK 2298/17.

Z uzasadnieniu wyroku wynika, że przedsiębiorcy prywatni – podmioty lecznicze działające w formie spółek prawa handlowego w zakresie, w jakim udzielają świadczeń objętych finansowaniem ze środków publicznych, realizują zadania publiczne. Należy przy tym podkreślić, że nie chodzi o gospodarowanie w tym zakresie przez szpital środkami publicznymi. Niewątpliwie po przekazaniu ich szpitalowi utraciły one taki charakter i nie podlegają rygorom środków publicznych. W tym przypadku obowiązek udzielania informacji publicznej nie wynika z publicznego charakterze środków finansowych, ale w rodzaju udzielanych świadczeń (opiece zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych).

W rozpatrywanej sprawie chodziło o szpital prowadzony w formie spółki prawa handlowego, w której głównym udziałowcem był powiat.

Źródło: CBOSA

Pt., 19 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel