Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Domy dziecka mają trudności z zakupem leków

Domy dziecka mają trudności z zakupem leków fotolia.pl

Po nowelizacji prawa farmaceutycznego mającej spowodować zaprzestanie wywozu leków za granicę domy dziecka, domy pomocy społecznej, szkoły i fundacje mają ogromny problem z zakupem leków dla swoich podopiecznych. Podmioty te nie mogą bowiem kupować leków na fakturę, a w obrocie pozaaptecznym mają utrudniony dostęp do leków. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się o pilną interwencję do Ministra Zdrowia w tej sprawie.

Nowelizacja miała na celu zapobiec nielegalnemu wywożeniu leków za granicę. Poprzez dodanie do ustawy prawo farmaceutyczne art. 86a wprowadzono zakaz dystrybucji leków w innym kierunku niż do pacjenta oraz wyjątki od tego zakazu.

Według znowelizowanego Prawa farmaceutycznego sprzedaż leku przez aptekę może odbywać się wyłącznie wobec podmiotów uprawnionych - pacjentów oraz podmiotów prowadzących działalność leczniczą. W przypadku podmiotów niewykonujących działalności leczniczej i niebędących uprawnionymi do prowadzenia obrotu produktami leczniczymi (co dotyczy np. fundacji, domów pomocy społecznej, domów dziecka) możliwa jest wyłącznie sprzedaż produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w sklepach ogólnodostępnych, oraz w sklepach specjalistycznych zaopatrzenia medycznego.

Dochodzi zatem do sytuacji, w której domy dziecka, domy pomocy opieki społecznej, szkoły czy fundacje nie mogą zakupić leku w aptece na fakturę. Wówczas, zgodnie z art. 86a prawa farmaceutycznego, są traktowane jako podmiot nieuprawniony. Natomiast w obrocie pozaaptecznym posiadają ograniczony dostęp do produktów leczniczych.  Oznacza to, że mają one obecnie ogromne trudności z zakupem leków dla swoich podopiecznych.

Za naruszenie zakazu wprowadzonego do ustawy grożą sankcje karne dla farmaceutów, którzy sprzedadzą podmiotom nieuprawnionym lek. Stanowią one, że kto zbywa produkt leczniczy z naruszeniem ustawy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Również Związek Powiatów Polskich wystąpił do Ministra Zdrowia z prośbą o pilną nowelizację wskazanych przepisów, głównie z uwagi na zagrożenie zdrowia i życia dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W swoim piśmie ZPP wskazał, że należy zauważyć, że sama treść art. 86a ustawy prawo farmaceutyczne nie zabrania wystawienia faktury na zakup leków dla podopiecznych domów dziecka a w ogóle jego wydania.

Źródło: RPO

Pt., 28 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek