Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gdańsk będzie szczepił przeciwko HPV

Gdańsk będzie szczepił przeciwko HPV fotolia.pl

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat mieszkający na terenie Gdańska będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zaopiniowała program zdrowotny pt. „Program profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie Gminy Miasta Gdańska na lata 2019 - 2021”. Na szczepienia Gdańsk wyda 3 mln zł.

Populację docelową projektu w zakresie szczepień przeciwko HPV stanowią dzieci zamieszkałe na terenie miasta Gdańsk w wieku 12 lat. Działaniami z zakresu edukacji zostaną objęte dzieci z powyższej grupy docelowej oraz ich rodzice/opiekunowie prawni. Ponadto w projekcie wskazano na możliwość zaszczepienia w 2019 roku, dodatkowo dzieci w wieku 13 oraz 14 lat. Wg. danych przedstawionych w projekcie wynika, że populacja każdego rocznika objętego programem należy szacować na około 4200 osób.

Jako kryteria kwalifikacji do udziału w programie, oprócz odpowiedniego wieku i zamieszkanie na terenie miasta Gdańsk, wskazano obowiązek rozliczania się rodziców z podatków w jednym z urzędów skarbowych w Gdańsku, pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych oraz pozytywne przejście kwalifikacji lekarskiej.

Istnieje ponad 100 typów HPV, które prowadzą do zakażenia w obrębie skóry i błon śluzowych. Zidentyfikowano ok. 40 typów wirusa, które są odpowiedzialne za zakażenia narządów moczowopłciowych kobiet i mężczyzn. Większość z nich jest relatywnie nieszkodliwych. Typów wysokoonkogennych rozpoznano co najmniej 13. W populacji europejskiej szczególne znaczenie ma 8 typów (16, 18, 31, 33, 35, 45, 56 i 58), przy czym dwa pierwsze typy – 16 i 18 – są odpowiedzialne za aż 73% wszystkich przypadków raka szyjki macicy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by kraje, które tego jeszcze nie zrobiły, jak najszybciej wprowadziły szczepienia chroniące kobiety przed wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), grożącym wywołaniem raka szyjki macicy.

 Z całością opinii AOTMiT można zapoznać się tutaj.

Śr., 5 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek