Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Leczenie pacjentów z nowotworem piersi - zmiany

Leczenie pacjentów z nowotworem piersi - zmiany fotolia.pl

Minister Zdrowia podpisał projekty rozporządzeń implementujących nowy model organizacyjny opieki na pacjentkami z nowotworem piersi tzw. Breast Cancer Unit (BCU). O projekcie tym negatywnie wypowiedział się Związek Powiatów Polski, jak również Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Wprowadzenie Breast Cancer Unitów obejmuje 3 rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych  z zakresu:

  • leczenia szpitalnego,
  • ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
  • rehabilitacji leczniczej.

Projekt zakłada, że dzięki niemu powstaną wyspecjalizowane jednostki przeznaczone dla pacjentów z rakiem piersi, zapewniające im kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces leczenia onkologicznego. W ośrodkach BCU będą przyjmować lekarze różnych specjalności, m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemioterapii i radioterapii, psycholodzy kliniczni, rehabilitanci.

Poprzez program BCU ma poprawić się efektywność leczenia. Pacjent, trafiając do ośrodka referencyjnego BCU, zostanie zaopiekowany od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia już po zakończeniu procesu terapeutycznego.

W teorii brzmi pięknie, jak zatem wygląda w praktyce? W praktyce z obecnie udzielających świadczeń z zakresu leczenia nowotworu piersi- 250 ośrodków, kontrakty zostaną podpisane tylko z 60 z nich. Co oznacza to dla przeciętnego pacjenta? Oznacza to, że zmiana spowoduje zmniejszenie dostępności świadczeń, poprzez koncentrację ich udzielania w największych ośrodkach. To z kolei przekłada się na fakt, że pacjentki zamieszkujące w mniszych miejscowościach, będą musiały pokonywać znacznie większy dystans do ośrodków leczenia, niż ma to miejsce obecnie.

Związek Powiatów Polskich całkowicie zgadza się z potrzebą zwiększenia jakości udzielanych świadczeń, aczkolwiek przy zachowaniu obecnych standardów ilościowych. W swoich uwagach proponowaliśmy, aby liczbę wykonywanych procedur w danym szpitalu powiązać z osobą operatora.

O jakości udzielanych świadczeń bowiem nie zawsze świadczy status ośrodka, w którym świadczenie jest udzielane. Jakość udzielanych świadczeń zależy w równej mierze od operatora, który danych świadczeń udziela. Ten sam operator (lekarz) może udzielać tak samo dobrych jakościowo świadczeń zarówno w najlepszych, jak i mniejszych ośrodkach. Wiedza lekarza nie maleje wprost proporcjonalnie do wielkości ośrodków w których udzielane są świadczenia, czego Ministerstwo zdaje się nie dostrzegać.

Źródło: MZ

Pt., 31 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek