Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu

Pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia obiecało zmiany w zakresie opłaty wspólnego z dzieckiem pobytu w szpitalu rodzica. Zgodnie z zapowiedziami resortu zwolnienie rodziców i opiekunów z jakichkolwiek opłat związanych z towarzyszeniem dziecku lub osobie niepełnosprawnej w szpitalu to główny cel nowelizowanej obecnie ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku Praw Pacjenta.

Do tej pory rodzic, który towarzyszył dziecku podczas pobytu w szpitalu musiał ponosić różne koszty z tego tytuły np. opłata za korzystanie z łóżka, czy opłata za korzystanie z pościeli. Opłaty te z reguły nie są bardzo wysokie, jednak przy dłuższym pobycie i z tych pozornie niewysokich opłat może zebrać się pokaźna suma. Sytuacje rodziców w Polskich szpitalach miały poprawić zakupione przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy słynne już czerwone fotele, które jednak w wielu szpitalach wykorzystywane były w sposób nieprawidłowy (służyły za fotele pielęgniarek czy fotele odpoczynku dla lekarzy).

Po nowelizacji to Narodowy Fundusz Zdrowia ma pokrywać wszystkie koszty związane z towarzyszeniem rodzica w szpitalu z dzieckiem. Obecnie trwają już prace nad wyceną tychże świadczeń.

Nowelizacja ustawy ma się istotnie przyczynić do jak najczęstszych i nieograniczonych kontaktów dzieci lub osób niepełnosprawnych, z rodzicami lub opiekunami.

Źródło: MZ 

Czw., 23 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek