Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wokół zdrowia psychicznego

Wokół zdrowia psychicznego .

Centra zdrowia psychicznego i psychiatra dziecięca to tematy, o których będą rozmawiać uczestnicy II Kongresu Zdrowia Psychicznego, jaki odbędzie się 3 czerwca br. w Warszawie.

Wydarzeniem poprzedzającym Kongres była zorganizowana 15 maja br. na terenie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży na warszawskich Bielanach, konferencja prasowa.

Zarówno Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka prasowa Kongresu, jak i prof. Marek Balicki, psychiatra, kierownik Biura pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypominali, że dzięki mobilizacji przedstawicieli różnych środowisk odbył się I Kongres Zdrowia Psychicznego (KZP). Wzięło w nim udział ok. 1000 osób. Po nim ruszyła zagrożona wcześniej reforma w ochronie zdrowia psychicznego stawiająca na centra zdrowia psychicznego.

Jak mówił Marek Balicki, nastąpiło wtedy przeniesienie odpowiedzialności za zorganizowania opieki dla dorosłych na centrum zdrowia psychicznego. Ruszyło 27 centrów przeznaczonych dla 3 mln mieszkańców, czyli 10 proc. populacji. Każde z nich musi zorganizować opiekę dla mieszkańcowi w powiecie czy dzielnicy. Pod jedno centrum podlega od 50 - 200 tys. osób. Funkcjonowanie centrów w ocenie marka Balickiego, przynosi korzystne zmiany. Jest także szansa, że ich liczba się zwiększy. Takie zapowiedzi padają ze strony resortu zdrowia.

Nie zmienia to faktu, że psychiatria jest stygmatyzowana w Polsce. Przeznacza się na nią mniejszy procent środków niż na inne kierunki. Jest to 3,4 proc. środków, w czasie gdy w innych krajach unijnych jest to 5-7 proc., a w niektórych 10 nawet proc i to „z dużo większego tortu”.

Także prof. Jacek Wciórka, psychiatra, kierownik mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Kierownik I Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, mówił o tym, że w leczeniu psychiatrycznym następuje odejście od modelu azylowego. Jednak zmiana jest trudna – mentalnie, organizacyjnie i finansowo. Jak twierdził profesor, pomoc udzielana osobie w kryzysie powinna być szybka, jak trzeba ciągła i możliwie bliska miejscu, gdzie powstaje problem. A także kompleksowa. - Potrzeba nam asystentów zdrowienia – osób ze skutecznie przebytym kryzysem. Pracowników socjalnych – podawał.

Prof. Marek Balicki wyjaśnił, że w centrach mogą być zatrudnieni asystenci zdrowienia- osoby, które przeszły kryzys zdrowia psychicznego, przeszły przeszkolenie i pokazując własny przykład, pomagają innym. Tacy asystenci byli obecni podczas konferencji.

Asystentka Dagmara Dulęba-Paluszyńska tłumaczyła, że asystenci zdrowienia są świadectwem tego, że można wyzdrowieć. - Dzięki pomocy lekarzy, terapii chcemy pokazywać, że jest szansa dla innych, że może się udać.

Jednym z głównych tematów KZP będzie również psychiatria dzieci i młodzieży. Temat ważny, ale zaniedbany.

- Czujemy się kopciuszkiem medycyny. Trudno sobie wyobrazić bardziej bezbronną istotę jak dziecko cierpiące na zaburzenia psychiczne – mówiła dr hab. n. med. Barbara Remberk, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, Kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Wskazywała ponadto, że bardzo wiele wrażliwości od otoczenia wymaga zauważenie depresji u dziecka.

Przeszkodą w leczeniu dzieci i młodzieży jest brak odpowiedniego systemu. Trwają prace nad reformą. - Projekt zmiany systemu jest. Nie uda się jednak, jeśli nie nastąpi zmiana systemu finansowania. Jeśli nie zmieni się wycena, zmian nie będzie - oceniała. - Jesteśmy w głębokim kryzysie i z nadzieją na zmiany – dodawała.

Dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka, ordynator oddziału zapobiegania nawrotom w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, założycielka i prowadząca Fundację eFkropka opowiedziała o Fundacji. Jej celem jest przeciwdziałanie stygmatyzacji osób doświadczających kryzysu psychicznego. Fundacja jest wykonawczym organizatorem KZP. Dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka tłumaczyła także i to, że KZP pokazał siłę mówienia razem – pacjenci, rodziny, pomoc społeczna, humaniści, socjolodzy, lekarze, pielęgniarki, rodziny. Pokazał siłę oddolnej inicjatywy. Tak samo, jak i po I KZP, także i teraz po II KZP odbędzie się Marsz o Godność. - Chcemy domagać się, aby choroba psychiczna nie było inwektywą – zapowiadała Joanna Krzyżanowska-Zbucka.

Dr Tomasz Rowiński, dyrektor bielańskiego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży opowiadał o tym, co dzieje się w placówce.  Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży działa w ramach projektu „Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę - projekt zintegrowany. Dzielnica Bielany m.st. Warszawa”. Celem projektu jest stworzenie i przetestowanie środowiskowego modelu świadczenia usług medycznych i społecznych dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego na terenie Dzielnicy Bielany - dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży. Jak zapewniał Burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk, realizowany w centrum pogram niesie wiele dobrego a budowa systemu, jaki powstaje w centrum, jest wzorcowa.

Więcej na temat KZP: https://kongreszp.org.pl/

Polecamy ponadto raport Sieci Obywatelskiej Watchog - Jak źle jest w polskiej psychiatrii dzieci i młodzieży?

Pt., 17 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska