Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pracodawco, zadbaj o szczepienia!

Pracodawco, zadbaj o szczepienia! fotolia.pl

W Polsce odnotowujemy coraz więcej zachorowań na odrę. Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, od 1 stycznia do 30 kwietnia zanotowano w kraju 808 przypadków odry, czyli piętnastokrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (54 przypadki). W 2018 r. w Polsce zarejestrowano 339 przypadków odry, w 2017 r. tylko 63.

Zgodnie z zapewnieniami Ministra Zdrowia w Polsce nie mamy ogniska odry endemicznej a przywożona jest ona najczęściej przez nieszczepione osoby z zza granicy (głównie obywateli Ukrainy). Nie zmienia to jednak faktu, że w Polsce liczba zachorowań stale rośnie i staje się coraz większym problemem.

Dlatego lekarze przypominają, że jedyna ochroną przed odrą jest szczepienie. Osoby z zagranicy, które nie były szczepione, same z własnej woli najczęściej tego nie zrobią po przyjeździe do Polski. Dlatego lekarze apelują do ich pracodawców, by w trosce o wszystkich pracowników, zachęcali do tego typu profilaktyki przyjezdnych, łącznie ze sfinansowaniem szczepionki. Wskazane jest także profilaktyczne doszczepienie pracowników, którzy mają najczęstszy kontakt z osobami zza granicy (służba zdrowia, odpowiednie wydziały urzędów) a były szczepione w dzieciństwie.

Ze szczepienia nie może zwalniać przekonanie, że chorowaliśmy w dzieciństwie, więc jesteśmy zabezpieczeni przed zachorowaniem. Nie każdy może ten fakt udokumentować, a pamięć bywa zawodna. Ponadto zdarzają się przypadki powtórnego zachorowania, przejście choroby w dzieciństwie nie daje stuprocentowej gwarancji, że odra nas nie dotknie.

W Polsce szczepienie przeciwko odrze jest obowiązkowe od 1975 r., ale początkowo podawano tylko jedną dawkę. W takich przypadkach w celu pełnego uodpornienia powinniśmy przyjąć drugą, przypominającą dawkę szczepionki. Szczepienia przeciwko odrze przeprowadza się szczepionką skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce. Wszystkie zarejestrowane w Polsce szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce dopuszczone są do stosowania także u osób dorosłych.

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Powikłania po odrze są dość częste. Są to m.in. zapalenie ucha środkowego, zakażenie żołądkowo-jelitowe i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które jest groźną chorobą.

Źródło: www.federacjapz.pl

Sob., 18 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek