Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Protest fizjoterapeutów

Protest fizjoterapeutów fotolia.pl

Z uwagi na dramatycznie niskie, w porównaniu do personelu pielęgniarskiego wynagrodzenie, ruszył zapowiadany protest fizjoterapeutów. Z okazji strajku Prezydium Krajowej rady Fizjoterapeutów wydało oświadczenie, którego treść prezentujemy w artykule.

Prezydium KRF stanowczo wyraża sprzeciw przeciwko nierównemu traktowaniu personelu wykonującego zawody medyczne. W ocenie KRF najważniejsze dla każdego, kto wykonuje zawód medyczny jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi zgodnie ze swoimi kompetencjami i najlepszą wiedzą. Pod tym względem zawody medyczne są równe. Niestety w polskim systemie równość ta kończy się w zasadzie miejscu, gdzie powinna się zaczynać.

Krajowa Rada Fizjoterapeutów wskazuje, że pomijanie fizjoterapeutów i fizjoterapii w procesach finansowych jest głęboko niesprawiedliwe. Od wielu lat nie zostały podniesione pensje fizjoterapeutów i dzisiaj są oni najmniej zarabiającą grupą wśród zawodów medycznych. Również wycena fizjoterapii budzi duże wątpliwości: najbardziej istotne, kluczowe elementy nowoczesnej fizjoterapii, czyli badanie i indywidualna praca z pacjentem są wyceniane bardzo nisko, zaś procedury o wątpliwej lub ograniczonej skuteczności są wciąż premiowane. W związku z tym trudno zgodzić się z twierdzeniem, że nie ma w Polsce pieniędzy na fizjoterapię. Są, ale ze względu na wieloletnie zaniedbania, te fundusze źle wydatkujemy. To przykre, ale taki stan rzeczy nie zapewnia właściwej opieki pacjentowi.

Nowoczesna fizjoterapia jest obecna we wszystkich dziedzinach medycyny. W wielu krajach nowoczesna fizjoterapia jest dostępna w o wiele większym stopniu niż u nas. Można powiedzieć, że je na to stać w przeciwieństwie do naszego kraju. W rzeczywistości jednak jest dokładnie na odwrót: nie stać ich na ograniczanie dostępu do fizjoterapii. Fizjoterapia dostosowana do potrzeb pacjenta nie tylko poprawia komfort życia pacjentów i ogranicza rozwój wielu chorób, ale skraca czas hospitalizacji.

Dzięki niej można uniknąć wielu powikłań i to ona umożliwia pacjentom powrót do aktywnego życia rodzinnego, społecznego i zawodowego. Fizjoterapia jest immanentnym etapem procesu leczenia. Bez niej wiele schorzeń i związanych z nimi powikłań przynosi śmiertelny skutek. Nie sposób nie mówić głośno o tym, jednocześnie uświadamiając pacjentów o zagrożeniach.
Ważne są więc nie tylko koszty bezpośrednie, ale także koszty pośrednie związane z wydłużonym okresem powrotu do zdrowia czy środkami przeznaczonymi na różne zasiłki.

Źródło: KIF

Czw., 9 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek