Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sanepid współpracuje z samorządem

Sanepid współpracuje z samorządem fot. SP w Bielsku-Białej

25 kwietnia w bielskim Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja poświęcona współpracy samorządów lokalnych z Państwową Inspekcją Sanitarną.

W spotkaniu udział wzięli: starosta bielski, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka; Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas; Urszula Mendera-Bożek, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Jarosław Rutkiewicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej.

Jarosław Pinkas podkreślił, że służby sanitarno-epidemiologiczne w tym roku obchodzą jubileusz 100-lecia powstania, a ich głównym celem od samego początku była ochrona zdrowia publicznego. Wskazał na główne cele jakie stawia sobie Inspekcja Sanitarna: utrzymanie wysokiego poziomu tzw. wyszczepialności, profilaktyka zapobiegająca nadwadze i otyłości, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Poruszył także problem powszechnie panującego denializmu, czyli poglądu odrzucającego wiedzę, polegającego także na zaprzeczaniu faktom naukowym, sianiu i rozpowszechnianiu bezzasadnych wątpliwości, które uniemożliwiają rozsądne wybory zdrowotne. Taką postawę życiową nazwał epidemią XXI wieku.

Urszula Mendera-Bożek poruszyła istotny problem ognisk zakażeń szpitalnych i właściwych warunków higieniczno-sanitarnych w podmiotach prowadzących działalność leczniczą. Zwróciła szczególną uwagę na rolę higieny, przede wszystkim kwestię  częstego mycia rąk. Powołując się na nagły wzrost bakterii lekoopornych, podkreśliła znaczenie higieny i dezynfekcji sal i pomieszczeń szpitalnych.

Jarosław Rutkiewicz w swoim wystąpieniu podkreślił synergię samorządów i służb sanitarnych w osiąganiu wspólnych celów, czyli ochronie zdrowia mieszkańców i zapewnieniu im jak najlepszych warunków życia, pracy, nauki, wypoczynku i rekreacji, a także warunków higieniczno-sanitarnych, w jakich korzystają ze świadczeń zdrowotnych.

Lucyna Majewska, naczelnik Wydziału Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej przekazała zebranym informację o zrealizowanych w zakresie promocji zdrowia inicjatywach i przedsięwzięciach, których podjął się samorząd powiatu bielskiego we współpracy z gminami i Państwową Inspekcją Sanitarną.

Podczas spotkania dyskutowano także o nadzorze nad jakością wody do spożycia, wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.

Jedną z prelekcji poświęcono także edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia oraz współpracy w tym zakresie ze szkołami, przedszkolami i podmiotami leczniczymi.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mediów lokalnych i regionalnych.

Źródło: SP w Bielsku-Białej

Czw., 25 Kw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska