Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zadłużenia podmiotów leczniczych wobec ZUS

Zadłużenia podmiotów leczniczych wobec ZUS fotolia.pl

Na 394 badane podmioty lecznicze łączne z tytułu składek wobec ZUS wyniosło ogółem 394,8 mln zł. Siedem podmiotów jest zadłużonych na kwotę ponad 10 mln zł (największe zadłużenie jednego podmiotu- 40,1 mln).

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało pismo odnośnie sytuacji podmiotów leczniczych zalegających z opłacaniem składek do ZUS, w oparciu o informacje przekazane prze Członka Zarządu ZUS.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo innej umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. W powyższym przypadku istnieje obowiązek opłacania składek za tę osobę na takich samych zasadach jak za pracownika, który podlega składkom na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.

W takim wypadku podstawę wymiaru składek stanowi łączny przychód uzyskiwany z umowy o pracę oraz z umowy cywilnoprawnej. Do opłacenia składek za pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (nie uznanych za wykonywane w ramach pozarolniczej działalności), którzy świadczą pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, zobowiązany jest pracodawca.

Przy dokonywaniu oceny, czy do umów zawieranych z lekarzami przez podmioty medyczne ma zastosowanie art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, należy brać pod uwagę, czy jest to jedyna umowa jaką wykonuje lekarz. Jeżeli tak, to mogłoby to sugerować, ze pozarolnicza działalność została założona jedynie w celu wykonywania pracy na rzecz swojego pracodawcy, bez ograniczeń wynikających z prawa pracy.

Natomiast w przypadku praktyki lekarskiej prowadzonej na rzecz kilku podmiotów leczniczych, pacjentów indywidualnych i innych podmiotów, umowy zlecenia lub inne umowy o świadczenie usług mogą zostać potraktowane jak wykonywane w ramach prowadzonej działalności, o ile przedmiot jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej, a uzyskiwane przychody dla celów podatkowych są traktowane jak przychody z działalności gospodarczej. W takim przypadku zachodzi zbieg tytułów do ubezpieczeń. Zatem osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę i spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z innych tytułów, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest nie niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę albo też są zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy bądź mają zagwarantowane w umowie o pracę miesięczne wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnego.

Informacja ta została przekazana przez MRPiPS w związku z kwestią podniesioną przez Związek Powiatów Polskich na Zespole ds. Zdrowia KWRiST, który miał miejsce 13 lutego br. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Z pełną treścią listu można zapoznać się poniżej.

Załączniki:
Pobierz ten plik (MRPiPS odp. spr. różne z 13.02.br_ (002).pdf)Pismo180 kB
Czw., 18 Kw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek