Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Radni Powiatu Chojnickiego apelują o zwiększenie wyceny świadczeń medycznych

Radni Powiatu Chojnickiego apelują o zwiększenie wyceny świadczeń medycznych fotolia.pl

Od 8 lat nie zmienia się poziom wycen świadczeń i procedur medycznych realizowanych w szpitalu specjalistycznym im. J.K. Łukowicza w Chojnicach.

Dlatego radni powiatu chojnickiego podjęli uchwałę, w której apelują do: ministra zdrowia, dyrektora Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz do Związku Powiatów Polskich o podjęcie działań mających na celu zwiększenie wyceny świadczeń i procedur.

Jak tłumaczą, rosną koszty utrzymania placówek, a wyceny od lat pozostają na tym samym poziomie. Przez to nie są pokrywane wszystkie koszty udzielanych świadczeń i w konsekwencji wzrasta zadłużenie szpitali.

- Wycena powinna być procesem ciągłym. Najlepiej tego dokonać, tworząc algorytmy, do których można podstawiać takie zmienne, jak podwyższenie płacy minimalnej, cen wyrobów medycznych, mediów, średniego wynagrodzenia dla poszczególnych grup zawodowych, czy inflacji. Tylko to pozwoli utrzymać odpowiednią podaż świadczeń. W modelu idealnym powinno się przyjąć wzór kosztów, który następnie będzie się negocjować z przedstawicielami szpitali. Nie możemy zdać się w tej sprawie na regulujące rynek prawa popytu i podaży, bo konsekwencją może być wzrost śmiertelności. – apelują radni.

Czw., 11 Kw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska