Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Za liceami dla pielęgniarek

Za liceami dla pielęgniarek fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego 21 marca 2019 r. podjął stanowisko w sprawie wezwania Rządu RP do podjęcia działań formalno-prawnych, które doprowadzą do zmiany modelu kształcenia pielęgniarek i położnych, poprzez odbudowę szkolnictwa na poziomie średnim.

W ocenie starostów przywrócenie statusu pielęgniarki i położnej dyplomowanej w służbie zdrowia jako średniego personelu medycznego jest niezbędne z uwagi na braki kadrowe w placówkach służby zdrowia, czy wzrastający odsetek osób starszych i niepełnosprawnych potrzebujących opieki medycznej. Jak podają samorządowcy, mimo wzrostu prestiżu zawodu pielęgniarki i położnej oraz rozszerzenia kompetencji, wskaźnik zatrudnienia pielęgniarki na 1 tys. mieszkańców w Polsce  jest jednym z niższych w Europie.

- Zmiany systemu kształcenia pielęgniarek i położnych wprowadzone w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej spowodowały znaczny spadek osób pracujących w tych zawodach. Średnia wieku polskich pielęgniarek i położnych wynosi powyżej 45 lat. Jak wykazuje Raport Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. W Polsce w latach 2010-2020 ponad 80 tyś. pielęgniarek osiągnie wiek emerytalny, natomiast pracę podejmie tylko blisko 20 tys. Koniecznym jest więc wprowadzenie rozwiązań w polskim systemie prawnym umożliwiających uzyskanie kwalifikacji zawodowych po ukończeniu szkoły średniej, licealnej lub technicznej. Znacznie usprawniłoby to wchodzenie na rynek pracy nowego personelu medycznego. Oczywistym jest, że działania te muszą być zgodne ze standardami i normami prawnymi wynikającymi ze standardów kształcenia prowadzonych przez organizacje międzynarodowe m.in. Radę Europejską, Komisję Europejską, czy Światową Organizację Zdrowia, a zaznaczyć należy, że w wielu krajach Unii Europejskiej funkcjonuje system edukacji na poziomie średnim.  Zmiany do modelu kształcenia i umożliwienie drugiej ścieżki kształcenia na poziomie średnim, nie wykluczają prowadzenia równolegle kształcenia pielęgniarek i położnych na uniwersytetach i w zawodowych szkołach wyższych. – dowiadujemy się ze stanowiska.

Dlatego Konwent apeluje o podjęcie działań mających na celu zmianę systemu kształcenia pielęgniarek i położnych, co przyczyni się do zwiększenia dostępności kadr pielęgniarskich na rynku usług medycznych.

Pt., 5 Kw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska