Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szpital psychiatryczny - uwarunkowania techniczne

Szpital psychiatryczny - uwarunkowania techniczne fotolia.pl

Rzecznik praw pacjenta na 25 lecie uchwalenia ustawy o ochronie zdrowia psychicznego przygotował cykl edukacyjny „25 blasków psychiatrii”. W ramach cyklu prezentowane są artykuły odnośnie poszczególnych obszarów opieki psychiatrycznej. W niniejszym artykule przedstawione zostaną uwarunkowania techniczne jakimi powinny odpowiadać szpitale psychiatryczne.

Wymagania techniczne dotyczące pomieszczeń i urządzeń szpitalnych opisane są szczegółowo w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 roku w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Poza wymaganiami ogólnymi odnoszącymi się do wszystkich podmiotów leczniczych, istnieją wymagania szczegółowe, przypisane tylko szpitalom psychiatrycznym.

Drzwi wejściowe na oddział psychiatryczny zabezpiecza się tak aby nikt w niekontrolowany sposób nie opuścił terenu oddziału. Wejście to podlega ścisłej kontroli personelu.

Drzwi w pokojach łóżkowych otwierają się na zewnątrz, konstrukcja ta ma za zadanie uniemożliwić zabarykadowanie się pacjentom od wewnątrz.

Okna w pokojach łóżkowych pacjentów powinny być od wewnątrz zabezpieczone szkłem bezpiecznym oraz uniemożliwiać ich swobodne otwarcie. Okna te są otwierane jedynie przez personel w trakcie nieobecności pacjentów w środku, chyba, że z zewnątrz zabezpieczone są kratami.

Palarnia ważną częścią oddziału psychiatrycznego jest wyodrębnienie miejsca przeznaczonego do palenia papierosów. Możliwość wyznaczenia palarni w całodobowych oddziałach psychiatrycznych została wprowadzona jako wyjątek od całkowitego zakazu palenia na terenie zakładów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne.

Tereny rekreacyjne oddział psychiatryczny musi mieć dostęp do terenów znajdujących się na zewnątrz przeznaczonego na cele terapeutyczne i rekreacyjne.

Źródło: RPP 

Śr., 20 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek