Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Internetowe zgłoszenie narodzin dziecka

Internetowe zgłoszenie narodzin dziecka fotolia.pl

Od 1 czerwca 2018 r. można zgłosić urodzenie dziecka za pośrednictwem Internetu. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, jak można dokonać takiego zgłoszenia. Dotychczas dzięki nowej usłudze zostało zarejestrowanych 30 121 nowonarodzonych dzieci.

Ministerstwo Cyfryzacji wyszło naprzeciw oczekiwaniom rodziców, dla których wizyta w urzędzie w kilka dni po pojawieniu się na świecie potomstwa nie jest tym na co czeka świeżo upieczony rodzic. Aby skorzystać z e-usługi potrzebne jest posiadanie profilu zaufanego, dostępu do Internetu i kilka minut.

Jeżeli jesteśmy już posiadaczami profilu zaufanego, należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i wybrać usługę, którą chcemy wykorzystać w tym wypadku „Zgłoś urodzenie dziecka”. Po zalogowaniu, system poprosi Cię o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka. Następnie – o zweryfikowanie Twoich danych.

Jak tylko to zrobisz, przejdziesz do zarejestrowania narodzin potomka. To czego potrzebujesz na tym etapie to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz ustalone wcześniej imię dziecka. Odszukaj także numer Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim) – to znacznie ułatwi weryfikację Twoich danych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kilka kliknięć i gotowe.

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru masz skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Przed przystąpieniem do zgłoszenia narodzin malucha warto wyjaśnić jeszcze jedną kwestię… Jak dziecko będzie miało na imię? Niezdecydowanym rodzicom polecamy ranking  najpopularniejszych imion w Polsce w 2018 r. Zdradzimy, że w ubiegłym roku dziewczynki najczęściej nazywano: Zuzanna, Julia i Maja. Chłopców – Antoni, Jakub, Jan.

Źródło: MC

Śr., 6 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek