Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Centra Zdrowia Psychicznego - poradnik

Centra Zdrowia Psychicznego - poradnik fotolia.pl

Rzecznik Praw Pacjenta wydał poradnik poświęcony programowi pilotażu centrum zdrowia psychicznego, w artykule prezentujemy najważniejsze informacje odnośnie tego programu.

Pilotaż centrów zdrowia psychicznego stanowi realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Polega on na przeniesieniu ciężaru opieki psychiatrycznej na z zamkniętego szpitala psychiatrycznego (tzw. modelu zamkniętego) do środowiska lokalnego. Centra zdrowia psychicznego odpowiedzialne są za udzielanie wszystkim potrzebującym ze swojego regionu kompleksowej opieki psychiatrycznej, w warunkach stacjonarnych (psychiatrycznych, w miejscu udzielania pomocy doraźnej), dziennych psychiatrycznych (oddział ogólny całodobowy), ambulatoryjnych (porada lekarska, porada psychologiczna, sesja psychoterapii, wizyta domowa) oraz leczenia środowiskowego (domowego).

Gdy pacjent potrzebuje pilnej pomocy, powinna zostać mu ona udzielona w ciągu 72 godzin. Pilna pomoc powinna zostać udzielona, gdy stan pacjenta jest nagły, kiedy u pacjenta pojawiają się myśli samobójcze i współistniejące objawy psychotyczne.

Zmiana sposobu realizacji opieki psychiatrycznej ma przeciwdziałać stygmatyzacji osób  w kryzysie psychicznym oraz pomóc w uzyskaniu przez pacjenta kompleksowego wsparcia blisko miejsca zamieszkania.

Wykaz podmiotów realizujących pilotażowy program CZP znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Informacja w tym zakresie znajduje się również na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

Do centrum, można udać się z każdym problemem psychicznym, który nas trapi. Niezależnie czy będą to problemy osobiste związane z utratą bliskiej osoby, myśli samobójcze, trudności z pogodzeniem się z chorobą np. nowotworową, AIDS lub stwardnieniem rozsianym czy nawet kłopoty z bezsennością i tak uzyskamy tam profesjonalną pomoc dopasowaną do potrzeb pacjenta. Pomoc udzielna przez CZP jest bezpłatna.

Z pomocy CZP skorzystać mogą osoby pełnoletnie cierpiące na zaburzenia psychiczne. Również członkowie rodzin a także bliscy i znajomi pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Należy jednak pamiętać, że Centrum nie udziela świadczeń opieki zdrowotnej dzieciom i młodzieży poniżej 18 r.ż., osobom uzależnionym, oraz pacjentom wobec których zastosowano przymusowy środek zapobiegawczy  w postaci umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym.

Z pomocy Centrum mogą skorzystać także osoby, które zostały wypisane ze szpitala, w celu uzyskania wsparcia w dalszym dochodzeniu do zdrowia.

W Centrach Zdrowia Psychicznego działają od poniedziałku do piątku od godzinach od 8.00 do 18.00. punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, których zadaniem jest m.in. udzielanie informacji odnośnie zasad działania CZP, przeprowadzanie wstępnej oceny potrzeb zdrowotnych osób zgłaszających się oraz udzielania możliwego wsparcia w zakresie zgłaszanych potrzeb zdrowotnych.  

Źródło: RPP

Sob., 9 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek