Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trzeba wyrównać standardy opieki medycznej

Trzeba wyrównać standardy opieki medycznej fotolia.pl

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski otworzył 28 lutego 2019 r. w Gdańsku konferencję „Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta” w ramach debaty Wspólnie dla zdrowia.

Podczas przemówienia wskazał na kierunki jakie należy podjąć, aby polepszyć standard opieki zdrowotnej w Polsce. Minister zwrócił uwagę na fakt, że w Polsce mieszkańcy małych i średnich miast żyją krócej. Należy dać szansę ludziom ze wszystkich regionów Polski i robimy to, choćby w ramach programu „ Czyste powietrze”, na który przeznaczono ponad 100 mld złotych - pokreślił.

Poruszył także temat otyłości wśród dzieci i młodzieży. Polskie badania nad otyłością pokazują, że  poziom zamożności jest jednym z czynników, które warunkują otyłość wśród dzieci. Im mniej zamożna rodzina, tym większe prawdopodobieństwo,  że dziecko będzie otyłe. Z badań wynika także, że jednym z najważniejszych czynników otyłości i nadwagi u dzieci jest kwestia tego, czy dziecko je posiłki z rodzicami. To pokazuje, że należy położyć nacisk na zmianę trybu myślenia i edukację społeczeństwa w zakresie żywienia. 

Minister wskazał również na rozwiązania jakie ma przynieść sieć onkologiczna, której zadaniem jest wdrożenie działań ujednolicających standardy opieki, poprzez poprawę dostępu do specjalistycznych świadczeń. Tak, aby dobre praktyki diagnostyki i terapii były na jednakowo wysokim poziomie, bez względu na to, w którym regionie kraju leczony jest pacjent. 

Źródło: MZ 

Czw., 28 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek