Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Za nadwykonania trzeba zapłacić

Za nadwykonania trzeba zapłacić fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego apeluje o pilne uruchomienie przez NFZ środków finansowych przeznaczonych na pokrycie kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem przez szpitale powiatowe świadczeń medycznych ponad limity określone w umowach związanych z ratowaniem życia pacjentów.

Chce także wzrostu wysokości ryczałtu na świadczenia medyczne realizowane przez SP ZOZ-y w powiatach województwa małopolskiego w wysokości pokrywającej wzrost rzeczywistych kosztów działalności SP ZOZ-ów.

W stanowisku z 8 lutego br. starostowie zaznaczają, że sytuacja finansowa szpitali w województwie małopolskim wzbudza ogromny niepokój.

- W szpitalach tzw. „ostrych” prowadzących całodobowe dyżury nie jest możliwe wykonywanie świadczeń zdrowotnych tylko i wyłącznie do poziomu limitu określonego umową zawartą z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dyrektorzy jednostek nie posiadają żadnych możliwości ograniczenia przyjęć ponad limitem, ponieważ nie mogą brać na siebie odpowiedzialności za zagrożenie życia pacjentów z ciężkimi schorzeniami. Około 70 % pacjentów szpitali powiatowych jest przyjmowanych w trybie nagłym w stanie zagrożenia życia.

Pacjenci przyjmowani planowo stanowią około 30 %. – czytamy w stanowisku.

Przedstawiciele JST zaznaczają ponadto, że w ostatnim czasie uległy podwyższeniu płace personelu medycznego szpitali. Próby negocjowania umów przez świadczeniodawców z małopolskim NFZ nie przynoszą skutków.

Tymczasem Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego stoi na stanowisku, że finansowanie świadczeń zdrowotnych przez NFZ w formie umów i ryczałtów powinno być zabezpieczone w wysokości przynajmniej pokrywającej rzeczywisty wzrost kosztów działalności szpitali a na pewno powiększonych o wykonywanie świadczeń ponadlimitowych wynikających z konieczności ratowania życia pacjentów. Tylko wówczas możemy mówić o realnym zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszych powiatów.

Sob., 23 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska