Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skutki orzeczenia komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych

Skutki orzeczenia komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych fotolia.pl

Orzeczenie wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych nie wiąże żadnego innego podmiotu postępowania (organu ani uczestnika) poza ubezpieczycielem. W szczególności do orzeczeń wojewódzkiej komisji nie ma zastosowania art. 365 k.p.c., ponieważ przepis ten nie został wymieniony w art. 67 lit. o ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.  Wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 31 marca 2017 r. I C 249/15.

Sąd wskazał, że brak związania organów innych postępowań orzeczeniem wojewódzkiej komisji oznacza, że organy te (w tym sądy) mogą ponownie badać kwestie istnienia zdarzenia medycznego i wydać w tej kwestii orzeczenie odmiennej treści od orzeczenia wojewódzkiej komisji.

Dalej odwołując się do stanowiska doktryny sąd stwierdził, że wynik postępowania przed wojewódzką komisją nie jest prejudykatem w sprawach sądowych lub dyscyplinarnych przeciwko osobom wykonującym zawód medyczny, a w szczególności w sprawach sądowych o odszkodowanie lub zadośćuczynienie na tle tego samego zdarzenia medycznego (por. Ireneusz Kunicki, Justyna Sadowska - Postępowanie przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Komentarz do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - w systemie Legalis).

Źródło: Portal Orzeczeń Sądów Powszechnych

Sob., 16 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel