Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 fotolia.pl

11 lutego obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, z tej okazji dokonano podsumowania funkcjonowania Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Poniżej przedstawiamy jego wyniki.

We wszystkich siedemnastu CPR w Polsce, w 2018 r. zarejestrowano niemal 20 milionów zgłoszeń przychodzących. W porównaniu z 2017 r. ogólna ich liczba wzrosła o ponad 983 tys. Siedem milionów zdarzeń zgłoszonych na numer alarmowy 112 zostało przekazanych m.in. Policji, Straży Pożarnej i dyspozytorom zespołów ratownictwa medycznego.

Przeraża liczba fałszywych lub niezasadnych zgłoszeń, bowiem te wynosiły aż 42% wszystkich zgłoszeń. Co prawda wynik ten jest mniejszy, o 2.43% niż w roku ubiegłym, jednak w dalszym ciągu stanowi sporą liczbę. Szef MSWiA- Joachim Brudziński podkreślił, na spotkaniu z operatorami numeru alarmowego, że należy pracować nad tym, aby liczba fałszywych zgłoszeń malała,

W ubiegłym roku, z sukcesem przeprowadzone zostało w całym kraju przełączenie numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W efekcie wszystkie zgłoszenia kierowane na numer 997 są obecnie obsługiwane przez operatorów 112. Dzięki temu, że informacja od razu trafia do operatorów CPR, możliwe jest jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. 

 Pozwoli również na wysyłanie wiadomości z prośbą o pomoc w przypadkach, gdy zgłaszający nie jest w stanie - z różnych powodów - wykonać połączenia głosowego. Bardzo ważnym elementem aplikacji jest także możliwość dwustronnej komunikacji opartej na SMS, co umożliwi zebranie dodatkowych informacji o zgłoszeniu alarmowym, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Po zakończeniu pilotażu oraz dokonaniu analizy aplikacji Alarm 112 pod kątem jej funkcjonalności oraz kompatybilności z systemem informatycznym CPR, w tym roku MSWiA planuje udostępnienie aplikacji do powszechnego użycia.

Źródło: MSWiA

Pon., 11 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek