Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w opiece psychiatrycznej

Zmiany w opiece psychiatrycznej fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany modelu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został skierowany do konsultacji społecznych.

W projekcie przewidziano dodanie nowego załącznika do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, przez wyodrębnienie warunków realizacji świadczeń dla dzieci i młodzieży na trzech poziomach referencyjnych.

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że obecna sytuacja w opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień w populacji dzieci i młodzieży wskazuje na konieczność zmiany modelu opieki, wdrożenia koordynacji i określenia jakości tej opieki. Z uwagi na wzrastające i zróżnicowane potrzeby zdrowotne w tym obszarze konieczne wprowadzenie modelu opieki, które na te zróżnicowane potrzeby będzie odpowiadać.

Proponowane poziomy referencyjne:

  • I poziom referencyjności – Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży;
  • II poziom referencyjności – Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży;
  • III poziom referencyjności – Ośrodek Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej.

Planuje się, aby nowy model opierał się na koordynacji działań pomiędzy podmiotami udzielającymi psychiatrycznych świadczeń opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży, działającymi w obszarze ochrony zdrowia, które współpracować będą z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, które posiadają ogromny potencjał we wczesnym reagowaniu na zaburzenia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Nowe warunki mają mieć zastosowanie dla umów zawartych w wyniku postępowań w sprawie zawarcia umów ze świadczeniodawcami wszczętych po dniu wejścia w życie rozporządzenia.

Projekt dostępny jest tutaj.

Źródło: www.rcl.gov.pl

Pt., 1 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel