Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zaświadczenia dla sportowców wydawane przez lekarzy POZ?

Zaświadczenia dla sportowców wydawane przez lekarzy POZ? fotolia.pl

Lekarze rodzinni sprzeciwiają się nałożeniu na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej obowiązku wystawiania zaświadczeń o zdolności do uprawiania sportu przez dzieci i młodzież do 21 roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21 a 23 rokiem życia.

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekty rozporządzeń w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21 a 23. rokiem życia. W rozporządzeniu proponuje się rozszerzenie katalogu lekarzy uprawnionych do przeprowadzenia badań oraz wydawania orzeczenia o zdolności do uprawiania danego sportu o lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarza specjalistę sprawującego stałą opiekę nad osobą przewlekle chorą. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie mógł wystawić skierowanie do lekarza medycyny sportowej jedynie jeśli stwierdzi, że zakres badań koniecznych do dokonania prawidłowej oceny stanu zdrowia i możliwości bezpiecznego uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym wykracza poza zakres podstawowej opieki zdrowotnej lub jeśli będzie to niezbędne do prawidłowej oceny stanu zdrowia i możliwości bezpiecznego uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym.

Przerzucenie obowiązków medycyny sportowej na podstawową opiekę zdrowotną to nie tylko dodatkowa praca dla już obciążonych ponad miarę lekarzy rodzinnych, ale także odpowiedzialność, wykraczająca ponad kompetencje wielu z nich – informuje za pośrednictwem portalu internetowego porozumienia Zielonogórskiego lek. Marek Krupowczyk. Projekt budzi szereg obaw ze strony środowiska lekarskiego. Po pierwsze z uwagi na fakt, że lekarze POZ są przeciążeni. Średnia wieku lekarzy jest coraz wyższa, a zdaniem lekarzy właśnie nadmiar obowiązków biurokratycznych jest jedynym z powodów, dla których brakuje młodych lekarzy, chętnych do pracy w POZ. Ponadto, nowy obowiązek spowoduje zwiększenie liczby pacjentów. Kolejna obawą jest przygotowanie merytoryczne lekarzy, bowiem medycyna sportowa jest odrębna specjalizacją, a nie wszyscy lekarz posiadają wiedzę z jej zakresu.

Z projektami rozporządzeń możemy zapoznać się pod adresem: www.legislacja.rcl.gov.pl.

Źródło: www.federacjapz.pl

Pt., 1 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek