Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPO o zawodzie diagnosty laboratoryjnego

RPO o zawodzie diagnosty laboratoryjnego fotolia.pl

Absolwenci mikrobiologii skarżą się, że nie mogą uzyskać uprawnień diagnosty laboratoryjnego. Budzi to poważne wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich co do zgodności z konstytucyjną zasadą wolności wyboru i wykonywania zawodu. Dlatego Rzecznik zwrócił się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o podjęcie odpowiednich działań ustawodawczych.

Już w 2014 r. Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz ministra zdrowia na brak możliwości uzyskania przez absolwentów studiów magisterskich z mikrobiologii uprawnień diagnosty laboratoryjnego.

Zgodnie z ustawą z 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej - w brzmieniu obowiązującym w latach 2001-2003 - diagnostą laboratoryjnym mogła zostać osoba, która uzyskała tytuł magistra na kierunkach: analityki medycznej, biologii, biotechnologii, chemii, farmacji, mikrobiologii lub tytuł lekarza oraz zdała egzamin na diagnostę laboratoryjnego. W wyniku dokonanych nowelizacji ustawy absolwenci tego kierunku stracili możliwość wpisu na listę diagnostów laboratoryjnych. W obecnym stanie prawnym możliwość podjęcia tej pracy powiązana jest z ukończeniem studiów na określonych kierunkach, nie zaś z efektami kształcenia odpowiadającymi charakterowi tego zawodu.

Na nieuzasadnione ograniczenie dostępu do zawodu wskazywała m.in. Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2013 r. i Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich w 2015 r. Krytyczne wobec obecnych przepisów stanowisko zajęło też Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów.

W opiniach tych wskazywano, że studia na kierunku mikrobiologia dają odpowiednie przygotowanie do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego. Postulowano zmianę przepisów poprzez odstąpienie od określenia warunków dostępu do zawodu poprzez wskazanie kierunków studiów. Proponowano, aby o możliwości zostania diagnostą decydowały efekty kształcenia, jakie uzyskują absolwenci studiów.

W ocenie Rzecznika obecne przepisy mogą budzić poważne wątpliwości co do zgodności z art. 65 ust. 1 Konstytucji. Stanowi on, że każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy, wyjątki zaś określa ustawa. To prawo podmiotowe nie jest absolutne i może podlegać ustawowym ograniczeniom, np. posiadania odpowiednich kwalifikacji czy też koniecznego wykształcenia. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 19 marca 2001 r. podkreślał, że „do ustawodawcy należy wyraźne określenie przesłanek, od spełnienia których zależy wykonywanie danego zawodu (…). Nie może być jednak w tym zakresie arbitralny”.

Źródło: www.rpo.gov.pl

Czw., 24 St. 2019 5 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska

Komentarze

Karol
0 # Karol 2019-01-28 12:03
Tak ale studiujac mikrobiologie ma sie tylko wiedze w tym waskim zakresie. Diagnosta ma szeroka wiedze dotyczaca wszystkich dzialek analityki medycznej. Zna i umie interpretowac wszystkie typy oznaczen laboratoryjnych od typowania tkanek do przeszczepienia , przez oznaczenia serologicze w przetoczeniach, czy mase parametrow biochemicznych jak rownowaga kwasowo-zasadow a, ocena rozmazu krwi/szpiku, wyniki badan genetycznych itp (lista jest bardzo dluga). Otrzymujac tyul diagnosty, mikrobiolog mialby uprawnienia do pracy w kazdym laboratorium. Tak jak nie mozna zostac chirurgiem pomijajac pozostala wiedze medyczna, tak tez nie mozn zostac diagnosta znajac (chocby doskonale) zaledwie wycinke. Ponadto, mikrobiologom nikt nie zabrania pracy w labie, tylko nie ma zgody na przyznanie im szerokich uprawnien diagnosty laboratoryjnego .
| | |
Goska
0 # Goska 2019-01-28 22:54
To tak jakby każdy po zdaniu egzaminu z wiedzy mógł być lekarzem. Mikrobiolog posiada wiedzę tylko i wyłącznie z miktobiologii. A gdzie biochemia, hematologia, Serologia i dziedziny o których nie ma pojęcia?
| | |
Karin
+1 # Karin 2019-01-29 21:05
Proszę mi w tam razie wytłumaczyć czemu diagnosci laboratoryjni którzy mają uprawnienia i sa tak wszech wiedzacy nie chcą podjąć pracy w laboratorium tłumacząc że nie mają doświadczenia ani takiej wiedzy żeby pracować na pracowni Mmikrobilogiczn ej ???
| | |
Karol
0 # Karol 2019-01-31 23:57
Nie znam takich diagnostów, przynajmniej nie po analityce medycznej. Może po podyplomówce? Oni mają wszystkie mało.
| | |
Katarzyna
0 # Katarzyna 2019-02-02 12:36
Absolwenci mikrobiologii zapewne myślą o podjęciu pracy na pracowni mikrobiologii a nie w laboratorium analitycznym to po pierwsze. Zdrowy rozsądek i świadomość zawodu ludzi przecież wykształconych ograniczy działanie poza mikrobiologią. A czy taki diagnosta który jest po mikrobiologii jest gorszy niż pielęgniarka której przez zasiedzenie nadano tytuł diagnosty? Nie ma chętnych do pracy w laboratoriach a zwłaszcza na mikrobiologii gdzie nie można dorobić na dyżurach nocnych.
| | |