Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019 roku wg WHO

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019 roku wg WHO fotolia.pl

Na stronie Światowej Organizacji Zdrowia ukazała się lista dziecięciu zagrożeń, które będą stanowiły zagrożenie dla zdrowia na świecie w 2019 roku. Poniżej przedstawiamy listę dziesięciu największych zagrożeń dla zdrowia według WHO.

  1. Zanieczyszczenia powietrza i zmieniający się klimat

Dane WHO wskazują, że 9/10 osób codziennie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. W 2019 roku to właśnie zanieczyszczenie powietrza jest największym zagrożeniem dla zdrowia. Zwiększona zachorowalność na raka lub choroby dróg oddechowych mówią same za siebie. Jakość powietrza, tym bardziej w miastach, może okazać się w perspektywie lat zabójcza.

  1. Choroby cywilizacyjne

Choroby niezakaźne, takie jak cukrzyca, rak i choroby serca, odpowiadają za ponad 70% wszystkich zgonów na świecie. Bardzo duża liczba ludzi umiera przedwcześnie, w wieku od 30 do 69 lat. Wzrost zachorowalności na choroby niezakaźne, zwane także cywilizacyjnymi, spowodowany jest  pięcioma głównymi czynnikami ryzyka: używaniem tytoniu, brakiem aktywności fizycznej, spożywaniem alkoholu, niezdrową dietą i zanieczyszczeniem powietrza.

  1. Grypa

WHO stale monitoruje cyrkulację wirusów grypy w celu wykrycia potencjalnych szczepów pandemicznych: 153 instytucje w 114 krajach biorą udział w globalnym monitorowaniu i reagowaniu. Przeciwko tym szczepom grypy, które mogą spowodować pandemię, tworzy się szczepionki, aby zapobiec katastrofie.

  1. Skuteczność działania służb ratujących życie

WHO wskazuje, że aż 22% globalnej populacji żyje w miejscach, w których z powodu kryzysów i innych dramatycznych wydarzeń, dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej jest ograniczony. Przekłada się to również na stan i skuteczność służb ratunkowych. Powoduje to sytuację, w której z pozoru niegroźne zdarzenia mogą powodować tragiczne skutki dla zdrowia i życia.

  1. Odporność na lekarstwa

Światowa Organizacja Zdrowia szczególnie zwraca uwagę na pewien problem. Mimo że rozwój antybiotyków, leków przeciwwirusowych i leków przeciwmalarycznych to jedne z największych sukcesów współczesnej medycyny, to nie oznacza to, bynajmniej, że problem chorób staje się coraz mniejszy. Wirusy, bakterie, pasożyty, drobnoustroje i grzyby sukcesywnie wytwarzają mechanizmy, dzięki którym w niedługim czasie dojść może do sytuacji, w której dostępne obecnie leki mogą okazać się nieskuteczne. Wymusza to potrzebę ciągłych prac badawczych i zwalczania zagrożeń.

  1. Ebola
     
  2. Bardzo słaby poziom podstawowej opieki zdrowotnej

Ze względu na różnice w rozwoju państw, a także regionów świata, poziom podstawowej opieki zdrowotnej nie jest wyrównany. Ma to negatywny wpływ na edukację zdrowotną, przeciwdziałanie chorobom, a także długość życia.

  1. Ruchy antyszczepionkowe

Ruchy antyszczepionkowe, bardzo często na podstawie niepotwierdzonych naukowo teorii, forsują zniesienie obowiązku szczepień. Nie wiedzą oni jednak, że zmniejszenie liczby ludzi zaszczepionych może negatywnie uderzyć nawet w tych zaszczepionych.

  1. Denga

Zagrożeniem dla zdrowia jest także denga, czyli choroba wywoływana przez komary. Powoduje ona objawy grypopodobne i zbiera śmiertelne żniwo, szczególnie wśród najmłodszych. 

  1. Wirus HIV

Źródło: WHO

Czw., 17 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek