Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kształcenie lekarzy krótsze, ale z naciskiem na praktykę – podsumowanie konferencji „Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój”

Kształcenie lekarzy krótsze, ale z naciskiem na praktykę – podsumowanie konferencji „Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój” fotolia.pl

17 stycznia br. z inicjatywy Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, w Lublinie odbyła się konferencja dotycząca kadry medycznej. Na wstępie debaty „Wspólnie dla zdrowia” minister pokreślił, że jest to temat, który rozgrzewa wszystkich.

Sugestie zespołu zajmującego się kształceniem przed - i podyplomowym dotyczą m.in. bardziej praktycznego kształcenia lekarzy, zlikwidowania egzaminu LEK i wprowadzenia obowiązkowych kursów dla lekarzy, którzy swoją wiedzę opierają tylko na wiedzy wyniesionej ze studiów.

Prof. Adam Fronczak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił "że pieniędzy, które wyłożymy na kształcenie personelu medycznego, nie powinniśmy traktować jako wydatek, tylko jako pożyczkę, ponieważ one zaprocentują w postaci lepszej opieki dla pacjenta, dzięki wyspecjalizowanej kadrze”.

Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił natomiast uwagę na fakt, że korekt wymaga przede wszystkim kształcenie ustawiczne lekarzy: „Niepotrzebnie zamieniono kształcenie z profesjonalnego wykonywania zawodu lekarza na profil akademicki. Naszym zadaniem jest przygotowanie do wykonywania zawodu, a nie do pracy naukowej, którą zajmuje się niewielu absolwentów. Praktyka lekarska powinna być zdobywana przez lekarzy nie tylko dzięki nauczycielom akademickim, jednak realizacja upraktycznienia wymaga wyjścia poza szpitalne kliniczne. Obecnie nie ma na to środków, nie służy temu także podleganie uczelni medycznych Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego”.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej mówił też o konieczności zmniejszenia liczby specjalności, z których część można zlikwidować, a część zastąpić kursami kwalifikacyjnymi.

Źródło: MZ

Pt., 18 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska