Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kto dba o czystość w szpitalach

Kto dba o czystość w szpitalach fotolia.pl

Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a przyjrzał się outsourcingowi usług niemedycznych w 32 szpitalach publicznych. Skoncentrował się na warunkach zatrudniania pracowników firm zewnętrznych, głównie zajmujących się utrzymaniem czystości.

Wnioski nie napawają optymizmem. Pracownice z 22 firm zewnętrznych otrzymują wynagrodzenia równe pensji minimalnej, nie przysługują im także żadne dodatkowe świadczenia, które występują w szpitalach zatrudniających salowe bezpośrednio.

W żadnej ze zbadanych firm zewnętrznych, które świadczą usługi na rzecz szpitali, nie funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Outsourcowane pracownice nie mogą liczyć na: nagrody jubileuszowe, odprawy dla osób przechodzących na emerytury, premie, trzynaste pensje, tzw. „wczasy pod gruszą“, dodatki z okazji świąt, prawo do skorzystania z niskooprocentowanych pożyczek w zakładzie pracy. Salowe należą do grupy biednych pracujących.

Wskutek zastosowania outsourcingu doszło do osłabienia więzi między pielęgniarkami a salowymi. W tradycyjnym modelu zarządzania salowe były bezpośrednio podporządkowane pielęgniarkom oddziałowym. Na nich spoczywały następujące obowiązki związane z podległym służbowo zespołem salowych: ustalanie grafiku i zakresu obowiązków oraz nadzór. Wskutek zastosowania outsourcingu ta relacja służbowa między salowymi a pielęgniarkami już nie zachodzi. Za grafiki, zakres obowiązków i nadzór nad personelem sprzątającym odpowiadają bowiem koordynatorzy z firm zewnętrznych.

Raport jest dostępny tutaj.

Sob., 5 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska