Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Z książką zdrowiej!” - Mikołajkowe czytanie dzieciom

„Z książką zdrowiej!” - Mikołajkowe czytanie dzieciom fotolia.pl

6 grudnia Minister Zdrowia odwiedził Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Warszawie, gdzie z okazji Mikołajek przeczytał małym pacjentom bajkę „Pan Kuleczka”. Tym samym zainaugurował kampanię „Z książką zdrowiej!”

W ramach akcji do blisko 500 szpitali w całym kraju, w których funkcjonują oddziały dziecięce i onkologiczne, trafi ok. 50 tysięcy książek, m.in. powieści, bajki dla dzieci i kryminały.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas spotkania powiedział, że czytanie dzieciom jest rozwijaniem ich wyobraźni, jest szansą na ich lepsze zdrowienie i lepsze życie. Podkreślił również, że elektroniczne gadżety nie służą maluchom, lepiej czytać książki, dzięki nim dajemy dzieciom  okazję do przeżycie dobrych i ciepłych historii.

Akcja „Z książką zdrowiej!”

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego 17 października br.podpisano porozumienie o współpracy w celu realizacji projektu „Z książką zdrowiej!”. Umowę podpisali: wiceminister kultury Paweł Lewandowski, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego dr Łukasz Michalski.

Projekt „Z książką zdrowiej!” powstał z inicjatywy premiera, który przeznaczył na ten cel kwotę 1 miliona złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Za przygotowanie założeń odpowiedzialni byli wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. Z kolei za realizację projektu odpowiada Państwowy Instytut Wydawniczy.

Głównym celem jest promowanie czytelnictwa zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Akcja zapewni dostęp do najnowszej i szerokiej oferty polskich wydawców wszystkim pacjentom, zwłaszcza tym przebywającym na oddziałach dziecięcych i onkologicznych. Możliwość zaspokajania potrzeb kulturalnych wspiera psychologiczny aspekt leczenia, a w przypadku najmłodszych pacjentów dodatkowo pomoże w kształtowaniu dobrych nawyków czytelniczych.

Książki do szpitali trafić mają do końca tego roku. Akcja czytania małym pacjentom będzie kontynuowana. Kolejni wiceministrowie zdrowia będą odwiedzać szpitale w różnych częściach Polski.

Źródło: MZ

Pt., 7 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska