Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sytuacja psychiatrii w Małopolsce

Sytuacja psychiatrii w Małopolsce fotolia.pl

Na wyjazdowym posiedzeniu sejmowej Podkomisji stałej ds. zdrowia psychicznego, które odbyło się w Ośrodku Zdrowia Psychicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie dyskutowano o sytuacji psychiatrii w środowisku lokalnym.

Podczas spotkania Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przedstawił działania podejmowane na rzecz ochrony praw osób doświadczających kryzysu psychicznego w województwie małopolskim.  Na terenie województwa małopolskiego obowiązki Rzecznika Praw Pacjenta szpitala Psychiatrycznego, w okresie od 1 stycznia 2016 roku do chwili obecnej, pełniło aż czterech Rzeczników, łącznie w 9 szpitalach psychiatrycznych. W tym okresie podjęli oni 1602 sprawy, z czego 47% z nich stanowiły wnioski, 21% to inicjatywy własne, natomiast 15% to skargi.
W tym czasie Rzecznicy przeprowadzili 269 spotkań informacyjno-edukacyjnych. Do działań indywidualnych m.in. poprawę warunków bytowych pacjentów podczas hospitalizacji, realizację przymusu bezpośredniego z poszanowaniem godności, intymności i bezpieczeństwa, pomoc w uzyskaniu przepustek, pomoc w wyjaśnieniu spraw związanych podczas wypisania pacjentów hospitalizowanych za zgodą i bez zgody, czy też należyte prowadzenie dokumentacji medycznej.

Województwo małopolskie było pierwszym, w którym rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego włączony został do składy wojewódzkiej rady zdrowia psychicznego. Od stycznia przyszłego roku planowane jest objecie działalności Rzecznika kolejnego podmiotu leczniczego w województwie małopolskim.

Rzecznik zwrócił uwagę na finansowanie przepustek pacjentów oddziałów psychiatrycznych. Wynikające z udzielania przepustek zbyt duże obciążenie finansowe, dla szpitali, może być powodem, dla którego szpitale ograniczają wydawanie przepustek w celu oszczędności. Działanie to bezpośredni wpływa na umacnianie azylowego modelu psychiatrii. Z tego powodu, Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do Prezesa NFZ z prośbą o wprowadzenie modyfikacji w sposobie wydawania przepustek. Rzecznik zaproponował aby rozróżnić przepustki z uwagi na czas ich trwania i rezygnację z czynnika korygującego w przypadku przepustek trwających której niż 5 godzin.

Rzecznik odniósł się także do bardzo trudnej sytuacji w psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, w której głównym problemem jest niedostateczny poziom finansowania świadczeń, nierówny dostęp do świadczeń zdrowotnych, trudne warunki hospitalizacji pacjentów nieletnich oraz braki kadrowe.

W dyskusji wzięli udział posłowie, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, konsultanci wojewódzcy w dziedzinie psychiatrii dorosłych oraz dzieci i młodzieży z województwa małopolskiego, reprezentanci zawodów medycznych oraz w imieniu pacjentów, przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Źródło: www.bpp.gov.pl

Pt., 7 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek