Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podwyżki dla ratowników medycznych

Podwyżki dla ratowników medycznych fotolia.pl

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, który ma uregulować podwyżki dla ratowników. 

W związku z zawarciem w dniu 24 września 2019 r. w Warszawie porozumieniem pomiędzy Ministrem Zdrowia a Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Sekcją Krajową Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność”, minister zobligowany został do przygotowania regulacji prawnych mających na celu zapewnienia: ratownikom medycznym w ramach umów w rodzaju leczenie szpitalne, ratownikom medycznym oraz dyspozytorom medycznym w ramach umów w rodzaju ratownictwo medyczne i ratownikom medycznym oraz pielęgniarkom systemu państwowego ratownictwa medycznego w zespole ratownictwa medycznego u podwykonawcy, średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia wraz ze wraz z składkami na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy w wysokości 1200 zł w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r.

Obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2018 roku, zawiera okresowe rozwiązanie dotyczące przyznania dodatku dla ratowników medycznych w wysokości 400 złotych miesięcznie, za okres od dnia 1 lipca 2017 roku do dnia 31 grudnia 2017 roku oraz 800 zł miesięcznie, za okres od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., w tym składki ubezpieczeniowe społeczne i Fundusz Pracy.

Przedmiotowy projekt w kompleksowy sposób reguluje kwestię wzrostu wynagrodzeń ratowników medycznych, ratownikom medycznym w ramach umów w ramach umów w rodzaju leczenie szpitalne, ratownikom medycznym oraz dyspozytorom medycznym w ramach umów w rodzaju ratownictwo medyczne i ratownikom medycznym oraz pielęgniarkom systemu państwowego ratownictwa medycznego w zespole ratownictwa medycznego u podwykonawcy.

Zróżnicowanie terminów wejścia w życie rozporządzenia tj. część przepisów z dniem 1 stycznia 2019 r., natomiast część przepisów z dniem 1 sierpnia 2019 roku, wynika z konieczności uniknięcia wprowadzenia w jednym czasie dwóch rożnych mechanizmów przekazywania środków na średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia dla wskazanych osób. 

 Źródło: RCL

Sob., 1 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek