Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Łódź zostanie uzdrowiskiem?

Łódź zostanie uzdrowiskiem? fotolia.pl

Łodzianie wiosną przyszłego roku będą mogli oddychać pełną piersią przy budowanej właśnie solankowej tężni w Parku Podolskim. Łódź urasta do rangi uzdrowiska.

Jest to druga tego typu konstrukcja zlokalizowana w zieleńcu na Zarzewie. Tym razem inwestycja realizowana jest dzięki budżetowi obywatelskiemu.

Po Retkini i Żubardziu przyszedł czas na Zarzew. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego łodzianie zdecydowali o budowie drugiej tężni solankowej w Parku Podolskim. Niedaleko placu zabaw stanęła drewniana konstrukcja, przy której prowadzone są prace wykończeniowe.

Powstała już zaimpregnowana przed szkodliwym działaniem solanki drewniana konstrukcja. Wykonywane są ostatnie przyłącza wodociągowe, elektryczne oraz kanalizacyjne. Za chwilę rozpocznie się układanie tarniny, po której będzie spływać solanka pompowana z podziemnego zbiornika. Krople solanki rozproszone na tarninie będą tworzyć aerozol solny dobroczynnie działający zarówno na układ oddechowy jak i ogólne samopoczucie.

Głównym tworzywem tężni solankowej są gałązki tarniny. To właśnie po nich spływa solanka, rozbijając się na mniejsze krople. Dzięki promieniom słonecznym i podmuchom wiatru powstaje mgiełka solankowa, rozwiewana wokół tężni, tworząc korzystny dla zdrowia mikroklimat, który tak pokochali łodzianie.

Tężnie solankowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Łodzi i już na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Do pięciu już istniejących dołączy sześć nowych. W 2019 r. dzięki zwycięskim projektom w budżecie obywatelskim mają powstać kolejne trzy. Wszystkie te inwestycje zrealizowane zostaną kompleksowo. Zmieni się zagospodarowanie terenu, pojawią się nowe ławki, mała architektura, kosze na śmieci oraz zieleń.

Wszystkie tężnie w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego powstaną do końca roku, jednak ze względów technologicznych i przerwy zimowej pełną parą zaczną działać wiosną przyszłego roku. Łączny koszt budowy to ponad 2 mln zł.

Źródło: uml.lodz.pl

Czw., 15 Lst. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska