Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa energia, nowy sprzęt - inwestycje w Płocku i Przasnyszu

Nowa energia, nowy sprzęt - inwestycje w Płocku i Przasnyszu fotolia.pl

Łącznie ponad 17 mln zł wsparcia z Unii Europejskiej na modernizację energetyczną płockich obiektów użyteczności publicznej oraz zakup specjalistycznej aparatury i sprzętu medycznego dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, a także na termomodernizację kompleksu budynków szpitala w Przasnyszu.

Unijne dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020.

Na przeprowadzenie prac związanych z modernizacją energetyczną sześciu budynków, w których mieszczą się placówki oświatowe miasto Płock pozyskało ponad 4,8 mln zł z funduszy europejskich. Będą to trzy przedszkola miejskie – nr 2, 9 i 19, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, Zespół Szkół nr 1 oraz Zespół Szkół nr 2. W projekcie wykorzystane zostaną odnawialne źródła energii. Obecnie z tych obiektów korzysta ponad 2 tys. osób. Są to uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.

Modernizacji poddana zostanie m.in. instalacja centralnego ogrzewania i źródeł ciepła oraz ciepłej wody użytkowej. Zamontowany zostanie zdalny system zarządzania energią. Budynki bedą ocieplone – w dwóch obiektach wymieniono kotły gazowe na wysokosprawny gazowy kocioł kondensacyjny. Pojawi się też nowe oświetlenie.

Po zakończeniu inwestycji, w budynkach obniży się nie tylko zużycie energii, ale zmniejszą się również koszty eksploatacyjne.

Szpitala w Płocku wzbogaci się o specjalistyczną aparaturę i sprzęt medyczny, który trafi do oddziałów: Kardiologicznego, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Nefrologicznego, Ginekologiczno-Położniczego, Neonatologicznego, Dziecięcego, Ratunkowego, Neurologicznego, Wewnętrznego, Onkologicznego, I i II Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, na Blok Operacyjny oraz do poradni specjalistycznych. Będzie on wykorzystywany do diagnostyki i leczenia schorzeń kardiologicznych oraz leczenia pacjentów znajdujących się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Dzięki nowej aparaturze medycznej lekarze będą mogli wykonywać więcej zabiegów, co w efekcie skróci czas oczekiwania pacjentów na specjalistyczne badania.

Natomiast szpital w Przasnyszu stawia na wykorzystanie OZE. Dzięki dofinansowaniu z UE budynki szpitala przejdą termomodernizację. Prace remontowe będą polegały na dociepleniu przegród zewnętrznych – ścian, przyziemia, stropodachu w dwóch budynkach, wymianie 694 okien i 10 drzwi zewnętrznych oraz modernizacji węzła cieplnego.

W ramach inwestycji zainstalowanych będzie 120 kolektorów słonecznych oraz 160 paneli fotowoltaicznych. Pojawią się również pompy ciepła na potrzeby c.w.u. Oprócz tego w budynkach szpitala oświetlenie wymienione zostanie na energooszczędne.

Źródło: mazovia.pl

Czw., 25 Prn. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska