Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sieć onkologiczna – pilotaż

Sieć onkologiczna – pilotaż fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej.

Celem wydania rozporządzenia jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki onkologicznej w ramach sieci onkologicznej na terenie wybranych województw. Pilotaż ma być realizowany dwuetapowo. Pierwszy etap realizowany będzie do 31 maja 2020 r. na terenie województw dolnośląskiego i świętokrzyskiego. W uzasadnieniu projektu wskazano, że za wyborem województw dolnośląskiego i świętokrzyskiego przemawiały zróżnicowana liczba i rozmieszczenie ludności oraz struktura świadczeniodawców i zapadalność na poszczególne typu nowotworów. W pierwszym kwartale 2019 r. do pilotażu mają być włączone kolejne dwa województwa.

Na terenie województw objętych pilotażem utworzona zostanie sieć onkologiczna, w skład której wejdą wojewódzki ośrodek koordynujący wraz z ośrodkami współpracującymi I i II poziomu, współdziałającymi ze sobą w zakresie opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą objętym pilotażem.

Zadaniem wojewódzkiego ośrodka koordynującego będzie w szczególności ustalanie zasad koordynacji opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą oraz ścieżek postępowania w diagnostyce i leczeniu nowotworów złośliwych, organizowanie wielodyscyplinarnych zespołów terapeutycznych i ustalanie planów leczenia onkologicznego. Dodatkowo ośrodek ten będzie zapewniał ośrodkom współpracującym możliwość skorzystania z porad i konsultacji w przypadkach trudnych klinicznie, w tym z wykorzystaniem rozwiązań telemedycznych  oraz będzie dokonywał bieżącej i okresowej oceny planów leczenia, realizowanych przez te ośrodki.

Ośrodki współpracujące z wojewódzkim ośrodkiem koordynującym podzielone zostały na dwa poziomy. Rolę tych ośrodków będą pełnić świadczeniodawcy zapewniający udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w co najmniej jednym (w przypadku I poziomu współpracy) lub dwóch (w przypadku II poziomu współpracy) zakresach kluczowych z punktu widzenia onkologii, tj. leczenia zabiegowego, chemioterapii i radioterapii onkologicznej.

Projekt dostępny jest tutaj

Sob., 13 Prn. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel