Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O opiece zdrowotnej na KWRiST

O opiece zdrowotnej na KWRiST .

Podczas wrześniowego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w porządku obrad znalazło się klika projektów aktów prawnych autorstwa resortu zdrowia, w tym np. projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego czy projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw. Większość z projektów została uzgodniona. Jednak dwa projekty nie uzyskały pozytywnej opinii strony samorządowej.

I tak, negatywną opinię strony samorządowej uzyskał projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko próbowała przekonać samorządowców, że ustawa ma zapewnić kompleksową opiekę nad uczniami. W szczególności zaś, jak tłumaczyła projekt ten reguluje kwestie opieki stomatologicznej. Daje także podstawę prawną do sięgania po środki na tworzenie i wyposażenie gabinetów stomatologicznych w szkołach. Jest to ważne, gdyż poziom próchnicy w Polsce osiąga wysokie wskaźniki. – Myślę, że ten projekt jest bardzo korzystny dla środowiska szkolnego, również dla samorządów terytorialnych. Daje pewne narzędzia do działania w kierunku poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży. – zapewniała minister. - Ustawa jasno definiuje zadania pielęgniarki i innych przedstawicieli podmiotów leczniczych, którzy realizują zadania w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą. – dodawała. Józefa Szczurek – Żelazko przypomniała ponadto, że w trakcie prac zespołu roboczego KWRiST nad projektem wpłynęło wiele uwag, które zostały dogłębnie przeanalizowane i były brane pod uwagę.

Jednakże zastrzeżenia Związku Miast Polskich zaważyły o opinii strony samorządowej. Reprezentujący tą korporację Marek Wójcik oceniał, że projekt nie wpłynie na poprawę sytuacji zdrowotnej młodych Polaków,  w tym na poprawę wad postawy czy otyłość, a także wbrew zapewnieniom resortu - stomatologii. Projekt nie jest bowiem kompleksowy. Nie daje żadnych instrumentów, aby poprawić sytuację zdrowotną. – W tej ustawie nie ma żadnego przepisu pozwalającego samorządom na występowania o środki na tworzenie gabinetów medycyny szkolnej. W ocenie ZMP obciąża się samorządy nieodpłatnym przekazywaniem gabinetów pielęgniarkom medycyny szkolnej. A także obowiązkiem zabezpieczenia tych gabinetów, gdy nie będzie stomatologów chętnych do podpisywania porozumień. W takiej sytuacji JST zostaje dentobus, tymczasem ich funkcjonowanie w praktyce jest dyskusyjne.

W odpowiedzi minister zdrowia podawała, iż w tym roku w budżecie państwa zabezpieczonych jest 5 mln zł na doposażenie gabinetów stomatologicznych w szkołach. Są przeprowadzane konkursy, które pozwalają po nie sięgać. Uzupełniająco wykorzystywane są dentobusy. Po dłużej wymianie argumentów, strona samorządowa utrzymała swoje stanowisko.

Negatywnie strona samorządowa odniosła się także do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Strona samorządowa obawia się przerzucenia na nią kosztów zatrudnienia dla pielęgniarek.

Sob., 29 Wrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska