Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przedstawiciele rządu o zdrowiu na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Przedstawiciele rządu o zdrowiu na Forum Ekonomicznym w Krynicy fotolia.pl

Sesja „Inwestycje w zdrowie a gospodarka zdrowia – wyzwania zdrowotne państwa w kontekście rozwoju gospodarczego" w ramach debaty „Wspólnie dla Zdrowia”  zgromadziła ministrów, którym w dyskusji na temat systemu ochrony zdrowia, przewodził premier Mateusz Morawiecki. 

Premier podkreślił, że służba zdrowia jest wielkim wyzwaniem dla każdego państwa i będzie dążył do jej unowocześnienia.

Szef rządu zapewnił, że służba zdrowia jest traktowana jako ważny sektor gospodarki i „koło zamachowe” gospodarki w wielu obszarach, zwłaszcza innowacyjnych. Premier wskazał, że obecny rząd wpisał minimalny procent PKB wydatkowany na służbę zdrowia. Zwrócił uwagę, że jeszcze trzy lata temu na służbę zdrowia wydatkowane było niespełna 4 proc. PKB; w 2019 r. na ten cel przeznaczone zostanie 4,86 proc. PKB. 

Premier podkreślał, że wkrótce w ramach systemu ochrony zdrowia, zostanie wdrożony szereg programów, których celem jest m.in. jej unowocześnienie.  Innowacyjne rozwiązania to m.in. e-recepta, a także elektroniczne zwolnienia i skierowania.

Także Agencja Badań Medycznych ma być odpowiedzią na zmiany następujące w społeczeństwie, które pociągają za sobą konieczność tworzenia zupełnie nowych dziedzin medycyny. Projekt ustawy powołującej Agencję Badań Medycznych (ABM) będzie gotowy po wakacjach i trafi do konsultacji. Agencja ma być wzorowana na brytyjskiej Medical Research Council. 

Swoje wystąpienie premier zakończył obietnicą podniesienia służby zdrowia na wyższy poziom.

W debacie wzięli też udział: minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister finansów Teresa Czerwińska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski. 

Teresa Czerwińska mówiła o obowiązującej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakładającej, że nakłady finansowe na publiczny system ochrony zdrowia będą corocznie rosły, by w 2024 r. na ten cel szło nie mniej niż 6 proc. PKB. Dodała, że rząd stara się zabezpieczyć w budżecie środki na ten cel. 

Minister Łukasz Szumowski akcentował, że premier Mateusz Morawiecki realizuje to, co zapowiedział w expose, i zdrowie traktuje priorytetowo. Zaznaczył też, że ogromnym wyzwaniem są w zdrowiu m.in. kadry i ich niedobory. Ogromnym wyzwaniem jest - jak podkreślił - spełnianie oczekiwań pacjentów, którzy chcą m.in. skrócenia kolejek, lepszego dostępu do specjalistów i tej samej jakość usług niezależnie od miejsca zamieszkania. Digitalizacja i informatyzacja to kolejne obszary, w ramach których muszą zostać wprowadzone zmiany.

Szefowa MRPiPS poinformowała, że pracodawcy z tytułu absencji chorobowej płacą 6 mld 300 mln zł. Jak dodała, państwo wydaje najwięcej na zasiłki krótkoterminowe, które stanowią 56 proc. wszystkich zasiłków.

Jej zdaniem wyzwaniem jest także profilaktyka zdrowotna. Minister wskazywała także na konieczność polepszenia opieki zdrowotnej nad kobietami w ciąży, małym dzieckiem oraz standardów opieki okołoporodowej. Jak dodała, wyzwaniem jest także starzenie się społeczeństwa i konieczność sprawowania opieki nad przewlekle chorymi członkami rodzin.  

Minister Jerzy Kwieciński podkreślił, że wydatki na ochronę zdrowia są traktowane jako wydatki rozwojowe. Podał, że kraje Unii Europejskiej, które mają najlepsze efekty w ochronie zdrowia, wydają na ten cel od 10 do 12 proc. PKB.

Z kolei minister cyfryzacji Marek Zagórski mówił podczas sesji, że resort zdrowia wdraża rozwiązania, których przez wiele lat nie udawało się zrealizować, m.in. e-receptę, e-skierowania i e-zwolnienia.

Rzecznik rządu Joanna Kopcińska podkreśliła, że badania pokazują, iż na wydłużenie życia w 70 proc. wpływa zdrowy tryb życia, a w 30 proc. terapie medyczne.

O tym, że podążanie za światem w sprawie wydatków na zdrowie jest konieczne, przekonany był moderator panelu, członek prezydium Rady Społecznej „Wspólnie dla zdrowia” Piotr Czauderna.

Źródło: gov.pl

Pt., 14 Wrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska