Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Racjonalizacja wymogów dotyczących urazowych zespołów dziecięcych

Racjonalizacja wymogów dotyczących urazowych zespołów dziecięcych fotolia.pl

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami wykonawczymi do ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym w skład zespołu urazowego dziecięcego ma wchodzić czterech lekarzy. Realia w postaci pogłębiającego się braku lekarzy na rynku pracy oraz poziomu finansowania świadczeń udzielanych w SOR wskazały, że jest to wymóg niemożliwy do racjonalnego spełnienia.

W tej sytuacji Ministerstwo Zdrowia zaproponowało zmianę przepisów. Zgodnie z nową propozycją w skład zespołu urazowego dziecięcego ma wchodzić co najmniej trzech lekarzy:

  • lekarz posiadający tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie chirurgii dziecięcej;
  • lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii lub lekarz posiadający specjalizację II stopnia w dziedzinie anestezjologii lub anestezjologii i reanimacji, lub anestezjologii i intensywnej terapii;
  • lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej lub lekarz posiadający tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie chirurgii dziecięcej lub lekarz posiadający tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu lub lekarz posiadający tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie neurochirurgii.

Ministerstwo zakłada przy tym, że w sytuacji, gdy w centrum urazowym dziecięcym nie będzie w danym momencie zabezpieczany żaden pacjent, personel wchodzący w skład zespołu urazowego dziecięcego oraz osoby z nim współpracujące, będą mogły wykonywać inne obowiązki służbowe na rzecz szpitala.

Proponuje się też odstąpienie od obowiązku zapewnienia w składzie zespołu urazowego dziecięcego lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii naczyniowej lub lekarza posiadającego specjalizację II stopnia w dziedzinie chirurgii naczyniowej w czasie nie dłuższym niż 1 godzina od chwili stwierdzenia okoliczności uzasadniających taką obecność.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie centrum urazowego dla dzieci ma być opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Niedz., 12 Sp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski