Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rząd za regulacją wynagrodzeń kolejnych grup pracowników medycznych

Rząd za regulacją wynagrodzeń kolejnych grup pracowników medycznych fotolia.pl

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy nowelizującej obowiązującą do tej pory ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne. Zgodnie z planami rządu obejmie ona znacznie większą grupę pracowników.

Z jej dobrodziejstw mają skorzystać niemedyczny pracownicy działalności podstawowej (np. dyspozytorzy medyczni, opiekunowie medyczni, sanitariusze szpitalni, sekretarki medyczne).

Jednocześnie dokonano podwyższenia minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach wymagających wykształcenia magisterskiego, ale nieposiadających specjalizacji. Współczynnik im przypisany ma wzrosnąć z 0,64 na 0,73.

Choć ustawa zostanie uchwalona dopiero na jesieni to w odniesieniu do pielęgniarek podwyżka ma nastąpić z mocą wsteczną od 1 lipca 2018 roku. Niestety jak na razie nie widać po stronie NFZ działań, które zwiększone koszty realizacji świadczeń miałyby uwzględnić w ich wycenie. Może się zatem okazać, że wbrew deklaracjom rządu koszty obietnic pokryte będą musiały być ze środków poszczególnych podmiotów.

Sob., 28 Lp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski