Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Okoliczności utraty dokumentacji medycznej

Okoliczności utraty dokumentacji medycznej fotolia.pl

Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych jest obowiązany prowadzić, przechowywać i udostępniać dokumentację medyczną. Zaniechania działania, które obarczone jest cechą szczególnej staranności stanowi praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjenta.

Od takiej oceny zaniechania naruszającego zbiorowe prawa pacjenta podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych może się uwolnić, gdy utrata dokumentacji medycznej następuje w wyniku zdarzeń, które rozsądnie przewidująca jednostka nie mogła przewidzieć (np. zdarzenie siły wyższej, kradzież). W razie gdy okoliczności utraty przez podmiot leczniczy dokumentacji medycznej można było przewidzieć nie można przyjąć, że nie było to bezprawne zaniechanie. Tak wynika z wyroku NSA z 4 kwietnia 2018 r. sygn. II OSK 69/18

Sąd wskazał równie, że nałożenie na podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, który utracił dokumentację medyczną pacjentów, którym udzielał świadczeń zdrowotnych, działań w celu odzyskania dokumentacji medycznej i informowania Rzecznika Praw Pacjenta o odzyskaniu dokumentacji medycznej pozostaje w zakresie przedmiotowym obowiązków, które mogą być nakładane na ten podmiot, z wyznaczeniem terminu informowania (art. 64 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).

Źródło: CBOSA 

Niedz., 15 Lp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel