Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Priorytetowe dziedziny medycyny

Priorytetowe dziedziny medycyny fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w wykazie priorytetowych dziedzin medycyny. Z lisy ma zniknąć ginekologia onkologiczna, a dojść mają chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, kardiologia dziecięca, ortodoncja i psychiatria.

Zgodnie z opinią konsultanta krajowego w dziedzinie ginekologii onkologicznej obecnie sytuacja kadrowa oraz dostępność specjalistów w dziedzinie ginekologii onkologicznej jest bardzo dobra. Ponadto jest to specjalizacja, którą mogą odbywać jedynie lekarze posiadający specjalizacje II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, zatem szkolenie nie może być realizowane w trybie rezydenckim.

Zmiana rozporządzenia ma znaczenie z punktu widzenia kształcenia lekarzy. Dziedziny priorytetowe są szczególnie traktowane pod względem wysokości wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów a także pod względem liczby miejsc rezydenckich przyznawanych przez Ministra Zdrowia.  W tym miejscu warto zaznaczyć, że Ministerstwo pracuje nad zmianą przepisów w zakresie wysokości wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury.

Projekt rozporządzenia w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny dostępny jest tutaj.

Sob., 30 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel