Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Deficyt personelu medycznego średniego szczebla

Deficyt personelu medycznego średniego szczebla fotolia.pl

Rzecznik Praw Dziecka po raz kolejny w swym wystąpieniu poruszył kwestię dotyczącą wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej (w tym minimalnych norm zatrudniania pielęgniarek i położnych).

Rzecznik zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośbą o informację na temat realizacji działań określonych w Strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Jak bowiem poinformowała Rzecznika Pani Józefa Szczurek-Żelazko - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia strategia będzie jednym z ważnych narzędzi w realizacji polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia w najbliższej perspektywie czasowej a prace w tym zakresie już się rozpoczęły.

Poza kwestią dostępności do opieki pielęgniarskiej na oddziałach pediatrycznych, oraz neonatologicznych i niedoboru zasobów kadrowych w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego, Marek Michalak poprosił także o przedstawienie informacji o już rozpoczętych działaniach resortu zdrowia m.in. w obszarze kształcenia przed- i podyplomowego pielęgniarek i położnych. Jak już wielokrotnie wskazywano liczba pielęgniarek i położnych w Polsce jest niewystarczająca dla zapewnienia opieki zdrowotnej dostosowanej do potrzeb społecznych Polaków oraz stojących przed Polską wyzwań demograficznych (związanych m.in. ze starzeniem się społeczeństwa).

Rzecznik przypomniał, że obecnie trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej dotyczącym m.in. zmiany art. 54 i art. 55 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej dotyczących kształcenia zawodowego pielęgniarki i położnej (dotyczą m.in. kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia w formie niestacjonarnej). Oceny dotyczące proponowanych rozwiązań są niejednolite, w dużej jednak mierze wskazuje się na ich niezasadność lub konieczność, ich zmiany w sposób dostosowujący je do realnego funkcjonowania w systemie kształcenia ww. zawodów. Obecnie w Parlamencie trwają także prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Jak podkreślił Rzecznik Praw Dziecka podjęcie działań ukierunkowanych na wzrost liczby absolwentów kierunków pielęgniarstwa i położnictwa oraz dalsze wykonywanie przez te osoby ww. zawodów w systemie opieki zdrowotnej jest niezwykle istotne i konieczne dla zapewniania efektywnego funkcjonowania tego systemu. Prowadzenie działań na rzecz rozwiązania obecnych problemów powinno być ukierunkowane na efektywność opracowywanych rozwiązań i rzeczywiste potrzeby środowiska pielęgniarek i położnych. Zmiany powinny mieć na celu zachęcenie osób do kształcenia się w dziedzinie pielęgniarstwa i położnictwa, a w przyszłości zasilenie zasobów kadrowych w zawodzie pielęgniarki i zawodzie położnej.

Źródło: www.brpd.gov.pl

Sob., 16 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka