Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rowerze po zdrowie - startuje rajd "Razem przeciwko cukrzycy typu 2"

Na rowerze po zdrowie - startuje rajd fotolia.pl

Przed nimi trasa o długości 1600 km, 8 niebieskich miasteczek i jeden cel – walka z cukrzycą typu 2. W każdym z odwiedzonych przez kolarzy mieście będzie można skorzystać bezpłatnych badań profilaktycznych oraz konsultacji specjalistycznych. Finał rajdu odbędzie się 1 lipca na skwerze Kościuszki w Gdyni.

„Razem przeciwko cukrzycy typu 2” to 6. odsłona rajdu rowerowego, któremu przyświeca idea propagowania zdrowego stylu życia i znaczenia aktywności fizycznej w walce z cukrzycą. Rowerowy przejazd ponad 40 wolontariuszy przebiegnie dwiema trasami. Pierwsza startuje w Berlinie, druga w Zakopanem. Zakończenie obydwu będzie miało miejsce w 1 lipca w godz. 10.00 - 15.00 w Gdyni.

Jednak zanim to nastąpi, wolontariusze rozbiją na swojej trasie niebieskie miasteczka, czyli punkty, w których będzie można poddać się szeregowi badań w tym: pomiarowi cukru, pomiarowi ciśnienia czy analizie składu ciała. Ostatnie z nich określi m.in. wiek biologiczny, indeks masy ciała oraz proporcję pomiędzy masą tkanki tłuszczowej i masą mięśni co pozwoli ustalić odpowiednią dietę czy dobór właściwej aktywności fizycznej. Niebieskie miasteczka staną w Zakopanem (23.06), Krakowie (24.06), Kielcach (25.06), Łodzi (27.06), Szczecinie (28.06), Kołobrzegu (29.06), Słupsku (30.06) i Gdyni (01.07).

Nazywana chorobą XXI w. cukrzyca jest diagnozowana u osób w coraz młodszym wieku. Wśród czynników sprzyjających jej rozwojowi specjaliści wymieniają m.in. ograniczoną aktywność fizyczną, niezdrową dietę, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu czy siedzący tryb życia. Początkowe objawy mogą być niezauważalne, dlatego tak istotne są badania profilaktyczne.

W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, z czego kilkaset tysięcy o tym nie wie i nie podejmuje leczenia. 90% przypadków to cukrzyca typu 2, której można zapobiec poprzez wczesną profilaktykę, czyli badania przesiewowe oraz zdrowy styl życia.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Medicover. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie Państwo na oficjalnej stornie rajdu: http://rajdrowerowy.fundacjamedicover.pl/

Źródło: gdynia.pl oraz rajdrowerowy.fundacjamedicover.pl

Śr., 13 Czrw. 2018 0 Komentarzy
Dawid Kulpa
Redaktor Dawid Kulpa