Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pracownia Uroterapii otwarta

Pracownia Uroterapii otwarta fotolia.pl

5 września 2011 r. w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, odbyło się otwarcie pierwszej w Polsce Pracowni Uroterapii, która zajmie się diagnostyką i leczeniem dzieci z zaburzeniami czynności dolnych dróg moczowych.

Problem zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych dotyczy aż 25%  dzieci. Objawia się   stałym lub okresowym nietrzymaniem  moczu, występującym jedynie w ciągu dnia lub w nocy, a niekiedy utrzymującym się przez całą dobę. Leczenie nietrzymania moczu jest zależne od przyczyny. Część przypadków  wymaga interwencji chirurgicznej. Inne, oprócz leczenia neurochirurgicznego i neurologicznego, wymagają wdrożenia specjalistycznego leczenia urologicznego. W leczeniu czynnościowych zaburzeń dolnych dróg moczowych największe znaczenie ma uroterapia.

Uroterapia, to rehabilitacja dolnych dróg moczowych. Jest to terapia behawioralna i prowadzi do poznania, a następnie zmiany nieprawidłowych nawyków związanych z przyjmowaniem płynów i oddawaniem moczu.  Dziecko wraz z rodziną bierze aktywny udział w procesie leczenia. Niezbędne jest poznanie anatomii i fizjologii dróg moczowych. Przy wsparciu uroterapeuty  młodzi pacjenci uczą się  prawidłowych  pozycji podczas oddawania moczu i rozluźniania mięśnie przepony miedniczej. Zawsze konieczne jest ustalenie indywidualnego programu rehabilitacji dopasowanego do potrzeb i możliwości dziecka oraz jego rodziców. Każdy chory  traktowany jest indywidualnie i ma opracowany program rehabilitacji dopasowany do jego potrzeb i możliwości. W niektórych przypadkach uroterapia jest wspomagana farmakologicznie.

Od lat 90 – tych, w wiodących ośrodkach urologii dziecięcej na świecie działają specjalistyczne pracownie uroterapii. Warszawska pracownia będzie pierwszą taką jednostką w Polsce. Uroterapia pozwoli na poprawę skuteczności i jakości leczenia zaburzeń czynnościowych dolnych dróg moczowych.

Sob., 10 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna