Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

48 tys. fizjoterapeutów z prawem wykonywania zawodu

48 tys. fizjoterapeutów z prawem wykonywania zawodu fotolia.pl

Od 1 czerwca zawód fizjoterapeuty mogą wykonywać tylko osoby posiadające Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty. Na dzień 29 maja w Polsce było blisko 49 tys. osób uprawnionych do wykonywania czynności fizjoterapeuty.

Według szacunków i analiz Krajowej Izby Fizjoterapeutów olbrzymia większość fizjoterapeutów zdążyła złożyć dokumenty w wymaganym ustawą o zawodzie fizjoterapeuty terminie i spełniła konieczne warunki do kontynuowania pracy w zawodzie.

Przyznanie Prawa Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty następuje poprzez podjęcie stosownej uchwały Krajowej Rady Fizjoterapeutów o nadaniu tegoż prawa. Podjęta w ten sposób uchwała określa imiennie przyznany fizjoterapeucie numer PWZFz. Do tej pory wszystkie osoby, które chciały mogły nazywać się fizjoterapeutą, nawet jeśli nie posiadały wystarczających kwalifikacji i umiejętności. Wśród nich byli m.in. masażyści, trenerzy, kosmetyczki. Używanie w odniesieniu do świadczonych przez te osoby usług pojęcia fizjoterapeutyczne wprowadzało w błąd pacjentów, a w niektórych przypadkach mogło być niebezpieczne dla ich zdrowia.

Zgodnie z przepisami art. 28 ustawy o zawodzie fizjoterapeuty fizjoterapeuta przed rozpoczęciem wykonywania zadań zawodowych jest obowiązany posiadać Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty. Dokumentem potwierdzającym uzyskanie prawa wykonywania zawodu jest imienna uchwała z numerem PWZFz na podstawie, której wydawany jest fizyczny dokument Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty. Wszystkie przyznane prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty przechowywane są w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów, którego ustawowym właścicielem i administratorem jest Krajowa Rada Fizjoterapeutów, a do którego jawny dostęp jest możliwy za pośrednictwem internetu.

Dane przechowywane we wspomnianym Rejestrze, obejmujące imię i nazwisko fizjoterapeuty, jego stopień i tytuł naukowy oraz wkrótce również nazwę pracodawcy są na bieżąco aktualizowane, a dostęp do nich jest jawny i ogólnodostępny. Takie rozwiązanie teleinformatyczne daje możliwość weryfikacji osób uprawnionych do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Wszyscy fizjoterapeuci powinni przedstawić PWZFz swojemu pracodawcy oraz wprowadzić do systemu rozliczeniowego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ważne liczby:

  • 48 072 – liczba przyznanych Praw Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty.
  • 48 062 – liczba czynnych fizjoterapeutów z PWZFz (10 osób zmarło lub zrzekło się PWZFz).
  • 13 163 – liczba osób, którym przyznano PWZFz w dniu 29 maja br., w tym osobom, które złożyły dokumenty po 1 kwietnia br., czyli w terminie znacząco krótszym niż określony w ustawie.
  • 93 proc. – tyle z osób, które się zarejestrowały w KIF, otrzymały PWZFz.

Wszystkich zarejestrowanych fizjoterapeutów w Polsce można znaleźć tutaj..

Źródło: gazetalekarska.pl oraz kif.info.pl

Pt., 1 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa