Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skierowanie kierowcy na badanie

Skierowanie kierowcy na badanie fotolia.pl

W sprawie skierowania kierowcy na badania lekarskie, zastrzeżenia co do stanu zdrowia powinny dotyczyć tego rodzaju aspektów zdrowia, które mogłyby mieć wpływ na zdolność bezpiecznego prowadzenia pojazdów.

Sformułowanie "uzasadnione zastrzeżenia" oznacza, że są one oparte na słusznych i usprawiedliwionych podstawach. Wydanie decyzji na podstawie tego przepisu nie musi być poprzedzone wykazaniem pewności istnienia przeciwwskazań zdrowotnych kierowcy do prowadzenia pojazdami. Nie jest zatem konieczne udowodnienie przez organ istnienia takich przeciwwskazań, lecz wystarcza wysokie prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Wyrok WSA w Gliwicach z 27 kwietnia 2018 r. sygn.II SA/Gl 1226/17.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpatrywanej sprawy skład orzekający stwierdził, że ustalenia dokonane w sprawie przez organy administracji były prawidłowe. Skarżący np. w piśmie do Prokuratury sygnalizował zatrucie jego organizmu, w wyniku czego m. in. tracił pamięć. Pisał np.: "(...) ledwo dojeżdżam do domu, tracąc wzrok, słuch i poczucie równowagi.". Sąd wskazał, że zebrany materiał dowodowy jest wystarczający do wydania decyzji i co do zasady jest bezsporny, skoro organ wziął pod uwagę wypowiedzi samego skarżącego, co do stanu jego zdrowia, znajdujące się w jego własnych pismach.

Źródło: CBOSA

Pt., 18 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel