Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koroner potrzebny

Koroner potrzebny fotolia.pl

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministra Zdrowia o przedstawienie informacji o bieżącym stanie prac nad zmianą ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz aktów wykonawczych.

W sprawie  trudności z uzyskaniem przez rodzinę zmarłego karty zgonu Rzecznik zwracał się już do Ministra Zdrowia w piśmie z dnia 1 września 2016 r. W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że prowadzone są prace legislacyjne w zakresie kompleksowego uregulowania tego zagadnienia. Mając jednak na uwadze konieczność skorelowania tych regulacji z przygotowanymi rozwiązaniami systemowymi, w tym, w zakresie funkcjonowania karty zgonu, należy przyjąć, że ich termin wejścia w życie będzie określony nie wcześniej niż na dzień 1 stycznia 2018 roku – wskazano w piśmie Ministra Zdrowia do Rzecznika Praw Pacjenta.

Z uwagi na fakt, że w dalszym ciągu do Rzecznika Praw Pacjenta wpływają sygnały informujące o trudnościach w uzyskaniu przez osoby bliskie karty zgonu, w szczególności odmowy jej wystawienia, Rzecznik zwrócił się ponownie do Ministra Zdrowia  z prośbą o rozważenie zintensyfikowania prac nad omawianą tematyką, biorąc pod uwagę potrzeby społeczne.

W swoim wystąpieniu Rzecznik odniósł się również do propozycji powołania w każdym województwie instytucji „koronera”, uznając ją za słuszną. Zwrócił jednak uwagę, iż duży obszar działania „koronera” może wiązać się z utrudnieniami w dostępie do tego urzędu dla mieszkańców małych miejscowości. Z tych względów Bartłomiej Chmielowiec zaproponował alternatywne rozwiązanie w postaci uprawnienia do uzyskania stwierdzenia zgonu osoby bliskiej od lekarza pierwszego kontaktu. Wówczas akt zgonu wystawiałby lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jeżeli „koroner” zgłosiłby niemożliwość przyjazdu.

Źródło: bpp.gov.pl

Pt., 11 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun