Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruch Więcej niż Energia o projekcie StopSmog

Ruch Więcej niż Energia o projekcie StopSmog fotolia.pl

Instytut Badań Strukturalnych wyliczył, iż tzw. ubóstwo energetyczne dotyka 12 proc. mieszkańców naszego kraju. Ubóstwo energetyczne nie jest tożsame z ubóstwem ekonomicznym i przejawia się wtedy, gdy gospodarstwo domowe ma trudności z zabezpieczeniem swoich potrzeb związanych z zapewnieniem ogrzewania, ciepłej wody oraz elektryczności. Co ciekawe, problem z pokryciem wysokich kosztów energii nie dotyka wyłącznie osób o niskich dochodach, zaś wśród osób o niskich dochodach nie wszystkie są ubogie energetycznie. Poprawa efektywności energetycznej budynków może ograniczyć skalę ubóstwa i zarazem stać się narzędziem w walce ze smogiem.

Jak podaje Polska Zielona Sieć, w poniedziałek 16 kwietnia zakończyły się dość nietypowe konsultacje projektu ustawy, stanowiącej ramy dla uruchomienia pilotażowego programu StopSmog, mającego być częścią rządowego programu Czyste Powietrze. Pilotaż StopSmog przewiduje możliwość dotowania w 100% termomodernizacji domów jednorodzinnych należących do osób o bardzo niskich dochodach, zamieszkujących 23 polskie miasta z listy WHO 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Konsultacje prowadzone były przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii o tyle nietypowo, że za pośrednictwem PAP ogłoszono je całej Polsce, ale zaproszono do nich… jedynie wybrane jednostki samorządowe – gminy i właściwe im urzędy marszałkowskie, na terenie których znajdują się miasta wytypowane do objęcia pilotażem.

Ruch Więcej Niż Energia, został również zaproszeni do przekazania uwag.

Doceniając fakt, że po bardzo długich namysłach polski rząd zabrał się za opracowywanie narzędzi walki z niską emisją – głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy – WNE przekazał na ręce Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze, Piotra Woźnego, listę uwag, pytań i propozycji dotyczących konsultowanego projektu.

W uwagach do projektu ruch Więcej niż Energia wymienił m.in. niewystarczającą ilość środków przeznaczonych na termomodernizację (około 120-150 inwestycji w każdej z 23 gmin) oraz kiepską lokację tych środków (wąska grupa wybranych z dotacją wynoszącą 100%). Znalazł się też postulat, by uelastycznić kryterium dochodowe dla beneficjentów: gospodarstwa domowe nieznacznie przekraczające określone w projekcie poziomy dochodu, powinny otrzymać pomoc dotacyjną, ale w mniejszej wysokości. A ocena poziomu ubóstwa energetycznego powinna być dokonywana indywidualnie przez ekspertów na poziomie lokalnym. Wymóg choćby niewielkiego wkładu finansowego beneficjentów w kosztach przedsięwzięcia, pozwoliłoby na zrealizowanie znacznie większej liczby inwestycji niskoemisyjnych, zwiększając skalę przedsięwzięcia i dodatkowo propagując ideę walki z ubóstwem energetycznym.

Ważnym punktem było zwrócenie uwagi na to, iż finansowanie Programu powinno pochodzić z systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS), które są dedykowane m.in. na inwestycje w OZE oraz poprawę efektywności energetycznej. Dodatkowo zauważono, iż efektywność programu jest uwarunkowana niezbędnym wsparciem eksperckim w zakresie wyboru i weryfikacji beneficjentów, inżynierii finansowej środków, a także analizy zrealizowanych przedsięwzięć. Proponowano powołanie specjalnego zespołu ds. Termomodernizacji i Remontów Domów Jednorodzinnych i Ubóstwa Energetycznego, który odpowiadałby za wsparcie eksperckie.

Przygotowano także kilka dobrych praktyk.

Jako przykład rozwiązania uwzględniającego partycypację beneficjenta podano mechanizm stosowany w amerykańskim programie PACE (Property Assessed Clean Energy) – długoterminowego, prywatnego finansowania energii odnawialnej i poprawy efektywności energetycznej domów i przedsiębiorstw. Mechanizm ten umożliwia zwrot zadłużenia w ratach przez okres do 20 lat, a uzyskanie dofinansowania związane jest w hipoteką budynku.

A także Mieszkać Lepiej (Habiter Mieux) francuskiej Krajowej Agencji ds. Mieszkalnictwa, który przewiduje obligatoryjną partycypację beneficjentów w realizowanym przedsięwzięciu. ANAH finansuje od 45 do 60% kosztu prac (w zależności od zdiagnozowanego poziomu ubóstwa gospodarstwa domowego). Obowiązującą regułą jest, że wkład państwa nie powinien wynosić więcej niż 80%, a finansowanie 100% inwestycji termomodernizacyjnej dopuszczalne jest tylko w skrajnych i bardzo nielicznych przypadkach

Ruch Więcej Niż Energia zadeklarował gotowość współpracy i zaangażowania na dalszych etapach prac nad wszelkimi instrumentami walki ze smogiem.

Źródło: www.wiecejnizenergia.pl

Śr., 25 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska