Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Przyjaźnie dla autyzmu" - kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu

fotolia.pl

„Przyjaźnie dla autyzmu” pod takim hasłem Fundacja SYNAPSIS zachęca do włączenia się do globalnej akcji „Na niebiesko dla autyzmu” oraz wyrażenia solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami.

Autyzm jest najczęściej występującym całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Objawia się trudnościami w porozumiewaniu się i kontaktach społecznych, rozumieniu zachowań innych osób, rozwoju zabawy, postrzeganiu świata.

Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często można je zaobserwować już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza.

Brak odpowiedniej terapii i wsparcia może prowadzić do bardzo poważnych trudności w funkcjonowaniu. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają zróżnicowany charakter i nie tworzą jednolitego obrazu. W związku z tym aktualnie używa się określenia spektrum zaburzeń autyzmu (ASD), które obejmuje zarówno autyzm, jak i zespół Aspergera oraz całościowe zaburzenia rozwojowe.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanawiając 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, chciało zwrócić uwagę nie tylko na dyskryminację, jakiej doświadczają osoby z autyzmem i ich najbliżsi, ale również na rosnącą liczbę osób z ASD na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że 1 dziecko na 68 ma autyzm i jest to sześciokrotny wzrost w ciągu ostatnich dwudziestu lat. W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. W naszym kraju autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na około 150. ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.

Osoby z autyzmem i ich najbliżsi na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. Dlatego tak ważne jest pokazanie otwartości na nich poprzez udział w akcjach i wydarzeniach na rzecz tej grupy osób. Fundacja SYNAPSIS co roku podejmuje aktywne działania zmieniając świat dla osób z autyzmem. W ramach działań edukacyjnych, po raz pierwszy w stolicy od 4 do 21 kwietnia organizowane są Warszawskie Dni Świadomości Autyzmu, których współorganizatorem jest Fundacja SYNAPSIS. W różnych punktach Warszawy odbędą się warsztaty dla rodziców, szkolenia, konsultacje ze specjalistami m.in. psychologiem, pedagogiem specjalnym, logopedą, neurologiem. Szczegółowy plan wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej Fundacji www.synapsis.org.pl

Źródło: Fundacja SYNAPSIS

Śr., 4 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa