Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska mówi aaa! - kampania walki z próchnicą wśród dzieci

Polska mówi aaa! - kampania walki z próchnicą wśród dzieci fotolia.pl

Brak właściwiej troski o zęby może prowadzić do niemożności uśmiechania się, braku przyjemności z jedzenia, poczucia nieatrakcyjności, czy braku wiary w siebie.

Są to powody dla których warto rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o zdrowiu jamy ustnej. Jak wskazał Rzecznik Praw Dziecka, który zajął się tym ważnym tematem w wielu przypadkach od prawidłowej profilaktyki mogą zależeć: zdrowie dzieci, poziom samooceny, relacje społeczne czy sukcesy prywatne, a w przyszłości – również zawodowe.

Rzecznik Praw Dziecka od lat apeluje o skuteczne działania w walce z „epidemią” próchnicy wśród dzieci i konkretne rozwiązania skuteczniej zabezpieczające dziecięce prawo do opieki stomatologicznej. Jak podkreśla Marek Michalak współczesna nauka nie ma wątpliwości, że zdrowie zaczyna się od jamy ustnej. Mówi się, że jest ona zwierciadłem ciała, a doświadczony stomatolog może w niej dostrzec dużo więcej niż próchnicę, czy choroby dziąseł. Lekarze od dawna podkreślają, ze to, co się dzieje w jamie ustnej, ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu i nasze samopoczucie.

Rzecznik zwraca uwagę, że  szkolna opieka stomatologiczna powinna być  zorganizowana w taki sposób, aby faktycznie służyła dzieciom, a podstawowym warunkiem sukcesu jest współpraca wszystkich podmiotów wykonujących zadanie organizowania opieki stomatologicznej oraz zapewnienie środków finansowych umożliwiających jego realizację. Najważniejsze zdaniem RPD jest zapewnienie rzeczywistej dostępności do lekarza i gabinetu stomatologicznego, gwarantującego dobrej jakości świadczenie zdrowotne, dostępne w godzinach dogodnych dla dziecka i jego opiekuna.

Kampanię „Polska mówi aaa!” organizują: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Naczelna Rada Lekarska, Be Active Dentist i ewiDENTnie pr, ale do akcji dołączyć może każda organizacja: gabinety stomatologiczne, szkoły, media, władze samorządowe itp. Wystarczy zaplanować inicjatywę wspierającą promocję zdrowia jamy ustnej, wejść na stronę www.polskamowiaaa.pl i dodać ją do specjalnej mapy.

Źródło: www.brpd.gov.pl

Czw., 22 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka