Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zakończenie realizacji programu polityki zdrowotnej

Zakończenie realizacji programu polityki zdrowotnej fotolia.pl

Ustawą z dnia 29 września 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, ustawodawca określił zasad zakończenia realizacji programu polityki zdrowotnej w przypadku wstąpienia okoliczności wskazujących na niecelowość jego kontynuowania.

Art. 48ab ust. 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nakłada na wdrażającego program obowiązek zakończenia jego realizacji i finansowania we wskazanym na wstępie przypadku.

Ustawodawca nie precyzuje co należy rozumieć pod pojęciem „okoliczności wskazujących na niecelowość kontynuacji programu”, ale może to dotyczyć m.in. przypadków gdy w wyniku postępu medycyny technologia medyczna zastosowana w programie, została zastąpiona inna bardziej skuteczna i efektywną, czy ujawnienia takich skutków ubocznych zastosowanej technologii medycznej, która pod znakiem zapytania stawia sens jej stosowania.

Decyzję o zakończeniu realizacji i finansowania programu polityki zdrowotnej należy poprzedzić analizą możliwości wcześniejszego zakończenia realizacji i finansowania tego programu w odniesieniu do zakładanych celów programu. W analizie określa się termin zakończenia realizacji i finansowania programu.

Ustawa nie precyzuje, który organ jednostki samorządu terytorialnego jest właściwy do podjęcia decyzji o zakończeniu realizacji projektu. W mojej ocenie powinien to być ten, który program przyjął do realizacji (zatem w przypadku uchwały rady powiatu o przyjęciu programu polityki zdrowotnej do realizacji do rada będzie właściwa do podjęcia uchwały o jego zakończeniu).

Pomimo zakończeniu realizacji programu polityki zdrowotnej przed planowanym terminem jednostka samorządu terytorialnego i tak jest zobowiązana do sporządzenia raportu końcowego z jego realizacji według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie wzoru programu polityki zdrowotnej, wzoru raportu końcowego z realizacji programu polityki zdrowotnej oraz sposobu sporządzenia projektu programu polityki zdrowotnej i raportu końcowego z realizacji programu polityki zdrowotnej.

Sob., 24 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel