Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Największy na świecie oczyszczacz powierza stanie w Krakowie

Największy na świecie oczyszczacz powierza stanie w Krakowie fotolia.pl

Smog Free Tower jest pierwszym na świecie takim antysmogowym oczyszczaczem powietrza. Konstrukcja o wysokości 7 metrów, która wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji do oczyszczania powietrza, przyjechała z Chin do Krakowa i w połowie lutego ma być zamontowana w Parku Jordana.

Wieża z interesującym designem, której pomysłodawcą jest holenderski projektant Daan Roosegaarde, wyposażona została w przyjazną dla środowiska technologię pozwalającą filtrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę. Wykorzystuje do tego mniej elektryczności niż bojler, a jej efektywność została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven.

Autor projektu, ze zgromadzonego w ten sposób smogu tworzy oryginalną biżuterię. Zaprojektował on Smog Free Ring – pierścionek z oczkiem wykonanym ze skompresowanych cząsteczek smogu przechwyconych przez Smog Free Tower.

Nieprzypadkowo Kraków wybrany został do Smog Free Project, uznano że to miasto, jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując wiele działań na rzecz czystego powietrza. Przedsięwzięcie sfinansowane jest przez ING Bank Śląski.

Postawienie tej wieży nie jest rozwiązaniem problemu smogu, ma ono na celu uświadomienie mieszkańców jak ważne jest dbanie o środowisko.

Ten oryginalny oczyszczacz powietrza działać będzie w Krakowie około dwóch miesięcy.

Pt., 9 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska